Ogłoszono przetarg na rozbudowę krajowej „16”

Dziś przed południem Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oddział w Olsztynie ogłosiła przetarg na rozbudowę kolejnego odcinka drogi krajowej nr 16 z Borek Wielkich do Mrągowa. Dla mieszkańców regionu i turystów jest to bardzo dobra wiadomość.

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2020 roku do Olsztyna pojedziemy zmodernizowaną „szesnastką” już od Mrągowa. Tę dobrą wiadomość dla mieszkańców regionu, w tym również powiatu piskiego, dziś w Radiu Olsztyn zakomunikował Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury.

Ogłoszenie przetargu, to kolejny krok i początek procedur, które tę ważną ze względu bezpieczeństwa inwestycje ruszają w końcu do przodu. Poprzednie ekipy rządzące modernizację i przebudowę kolejnych odcinków odkładały na dalszy plan.

Droga krajowa nr 16 na odcinku z Mrągowa przez Mikołajki i Orzysz do Ełku jest wąska, kręta i niebezpieczna. W niczym nie przypomina standardów, jakie powinna mieć jedna z najważniejszych tras w regionie masowo odwiedzanym przez turystów. Plany przebudowy krajówki są od lat, ale do tej pory udało się zmodernizować tylko odcinek od rogatek Olsztyna do Borek Wielkich koło Mrągowa.

Przeprowadzenie DK 16 przez Mazury jest bardzo trudnym zadaniem. Drogowcy muszą wybrać najbardziej optymalny przebieg drogi, biorąc pod uwagę m.in. ukształtowanie krajobrazu. Jednym z najtrudniejszych zadań wydaje się przeprawa przez jezioro Tałty. Jednak budowa odcinków Mrągowo – Mikołajki i dalej do Orzysza i Ełku, to plany na kolejne lata i wciąż pozostające wyzwanie dla GDDKiA.