Pierwszy miesiąc wakacji – brawura nad wodą i na drogach

Pomimo licznych akcji prewencyjnych policji, apeli w internecie i prasie podczas wakacyjnego wypoczynku wciąż z rozsądkiem wygrywa brawura. Statystyki policji nie kłamią i mówią wprost – jest gorzej niż przed rokiem.

W lipcu w pierwszym miesiącu wakacji w powiecie piskim doszło do 9 wypadków, w których zginęła jedna osoba. W naszych wodach utonęły 3 osoby, na drogach powiatu piskiego zatrzymano 13 nietrzeźwych kierowców. To dużo gorzej niż rok temu, gdy w analogicznym okresie, na drogach nie zginęła żadna osoba, nikt nie utonął. Najgorsze jest, to że większości tragedii dałoby się uniknąć, gdyby przed brawurą kroczył rozsądek, a osoby wypoczywające nad wodą, śpieszące się na drogach wzięły sobie do serca, częste apele policji i służb ratowniczych.

-W lipcu w ramach działań „Bezpieczne wakacje” piska drogówka przeprowadziła blisko 700 kontroli drogowych. Ponad połowa skontrolowanych kierowców, bo aż 412 ukaranych zostało mandatami. Tylko 28 kierujących zostało pouczonych, a 14 spraw trafi do sądu. W pierwszym miesiącu wakacji drogówka ujawniła 13 nietrzeźwych kierujących, czyli o 2 więcej niż rok temu. Zatrzymała 52 dowody rejestracyjne, dokładnie tyle samo co w lipcu minionego roku. W pierwszej połowie wakacji na drogach powiatu piskiego doszło do 9 wypadków drogowych i kilkudziesięciu kolizji. Niektóre z nich wyglądały bardzo groźnie. W zdarzeniach tych rannych zostało 9 osób, zginęła 1 osoba. Był to rowerzysta, który zderzył się z samochodem ciężarowym na ul. Warszawskiej w Piszu – powiedziała Anna Szypczyńska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Piszu.

Policjanci nie ustają w działaniach i wciąż prowadzą akcje prewencyjne. W miesiącu lipcu funkcjonariusze 31 razy spotkali się z dziećmi i młodzieżą wypoczywająca na koloniach, obozach i półkoloniach. Nie stwierdzili nieprawidłowości w zorganizowanych formach wypoczynku. W sierpniu podobne akcje będą kontynuowane.

Policja skupia się też na monitorowaniu bezpieczeństwa nad wodą. Stąd policyjna łódź patrolująca nasze jeziora. W lipcu wodniacy wylegitymowali ponad 150 osób na wodzie i terenach przywodnych. Ujawnili 1 nietrzeźwego sternika łodzi motorowej. Stwierdzili popełnienie 52 wykroczeń, z czego 24 osoby ukarali mandatami karnymi, pozostałe zostały przez nich pouczone. Policjanci skontrolowali 30 kąpielisk strzeżonych i ponad 70 niestrzeżonych, a wszystko dla bezpieczeństwa wypoczywających.