Fałszywe faktury

eFaktura zastanów się zanim przelejesz pieniądze. Policja ostrzega przed oszustami rozsyłającymi fałszywe faktury za prąd. Jeśli damy się oszukać przestępcom, lub przez nieuwagę otworzymy nadesłaną wiadomość email czekać nas może wiele nieprzyjemności.

Jak przestrzegają policjanci pod żadnym pozorem nie otwierajmy wiadomości zatytułowanych eFaktura za energię elektryczną, a już na pewno nie otwierajmy i nie ściągajmy żadnych załączników.
W opisywanych przez policję przypadkach wejście w fałszywe linki wiadomości i pobranie załącznika Faktura_nazwafirmy.zip ciągnie za sobą kłopoty. Po rozpakowaniu i uruchomieniu linku nasz komputer zostaje zainfekowany wirusem z grupy „ransomoware” o nazwie Crypt0L0cker.

Po tym nasz dysk zostaje zaszyfrowany, a przestępcy maja dostęp do wszystkich haseł. Mało tego, złośliwe oprogramowanie uniemożliwia dostęp do danych. Otrzymujemy też informację o okupie, który należy zapłacić w Bitcoinach. Wpłata niestety nie daje pewności odblokowania komputera.

Dlatego jak ostrzegają policjanci nie otwierajmy informacji eFaktura, bądź nadesłanej przez firmę kurierską o niedostarczonej przesyłce.