Wojny wywiadów, konspiracja, szyfry. Wczoraj w Muzeum Ziemi Piskiej poznaliśmy szczegóły jednej z pasjonujących i tajemniczych historii II wojny światowej. Szyfry Enigmy, któż o nich nie słyszał? Słynne urządzenie można było zobaczyć na własne oczy – takiego eksponatu w Piszu chyba jeszcze nie było.
O Enigmie, jej konstruktorach, a w szczególności o Marianie Rejewskim, polskim kryptologu barwnie i z pasją opowiadał płk Jerzy Lelwic, kustosz zbiorów specjalnych Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
W czasie chyba “za krótkiego” pasjonującego wykładu poznaliśmy losy słynnego matematyka, który najpierw sam, później z zespołem rozpracowywał hitlerowski system szyfrowy Enigma. To jakie złamanie kodu Enigmy miało znaczenie dla losów wojny i jej zakończenia zostało już przez przez historię ocenione, stawiając Polaków w gronie światowych bohaterów.
Tajemniczości, autentyczności i wagi przywoływanych faktów dodawała bliskość słynnego urządzenia, które każdy z obecnych w MZP, co prawda przez szklaną gablotę miał na wyciągniecie ręki. Było, to możliwe dzięki prywatnemu kolekcjonerowi, który użyczył legendarne urządzenie.