Moc atrakcji w Noc Muzeów

W sobotni wieczór warto znaleźć czas i odwiedzić lokalne muzea w Piszu i Orzyszu, które włączyły się w ogólnopolską akcję Noc Muzeów. Atrakcji nie zabraknie.

Bardzo ciekawy program z okazji Nocy Muzeów przygotowało Muzeum Ziemi Piskiej. Wydarzeniem spinającym zaplanowanie atrakcje będzie obchodzona w tym roku 1050. rocznica Chrztu Polski. Obędzie się wykład „800 lat przyjęcia chrztu przez Prusów”, zaprezentowany zostanie film „Krzyż i korona”, a na pytania odpowiadał będzie reżyser Zdzisław Cozac. W czasy średniowiecza zebranych przeniesie także zespół muzyczny Fleurdelis. Ponadto przyznana zostanie nagroda „Osobowość Ziemi Piskiej”. Początek Nocy Muzeów w sobotę o godz. 19.

W trakcie spotkania ogłoszone zostaną także wyniki Konkursu Historycznego „Dzieje Ziemi Piskiej i Regionu od czasów najdawniejszych do 1525 roku”, który MZP zorganizowało wspólnie z Samorządowym Gimnazjum Publicznym w Zespole Szkół nr 1 w Piszu. Uczniowie gimnazjum rozwiązywali test w czwartek. W zmaganiach udział wzięli reprezentanci trzech szkół. Główną nagrodą jest laptop, a zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca otrzymają tablety.

W wojskowym klimacie utrzymana będzie Noc Muzeów organizowana w sobotę przez Muzeum Wojska, Wojskowości i Ziemi Orzyskiej w Orzyszu. Początek spotkania o godz. 18, a pierwsza część przeznaczona będzie dla dzieci. O godz. 19 otwarcie wystawy „Obchody Milenium Chrztu Polski (1966r.) – kraj i region” ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie pogadankę na temat „Wojna informacyjna – wojna XXI wieku” poprowadzi Tomasz Formicki, specjalista ds. komunikacji strategicznej. O godz. 21 zaprezentowany zostanie film Karbala wraz ze wspomnieniami osób przebywających na misjach wojskowych. Na zakończenie spotkanie z twórcami filmu „Orzysz-Wojskowa Stolica Polski”.