Na szczupaki z PZW dopiero w niedzielę

Chociaż w sobotę zaczyna się długi weekend, a gotowe wędki już parzą wędkarzy w ręce, to z wypłynięciem na szczupaka na wody Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach trzeba regulaminowo wstrzymać się do niedzieli. Sezon możemy za to rozpocząć na wodach GR Śniardwy, które swoje jeziora udostępniło wędkarzom od 30 kwietnia do 3 maja.

Kto w weekend wybiera się łodzią na ryby na wody GR Rybackiego PZW w Suwałkach, powinien wcześniej zapoznać się z przepisami. Warto to zrobić, gdyż wypłyniecie na wodę 30 kwietnia może zakończyć się mandatem. W tym sezonie daty ustawiły się tak, że długi weekend rozpoczyna się w sobotę, a 1 maja, czyli otwarcie sezonu, wypada w niedzielę. Wiele osób interpretuje to tak, że skoro mamy wolne możemy łowić od soboty. Niestety, ale tak nie jest.

Zgodnie z przepisami PZW, sezon można otworzyć dzień wcześniej, gdy dzień poprzedzający 1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Sobota takim dniem nie jest! Dlatego wypływając na wody PZW z wędkami w sobotę narazimy się na mandat. Gdyby 1 maja wypadł w poniedziałek, nie byłoby żadnego problemu.

– Widzimy niedogodności związane z tym przepisem, dlatego zwrócimy się do Zarządu Głównego PZW z prośbą o włączenie do wędkowania również soboty, jeśli wypadnie tak jak w tym roku przed 1 maja. Myślę, że nie będzie z tym problemów – mówi Karol Lisowski, dyrektor GR w Rucianem-Nidzie.

Na szczęście, wędkarze w długi weekend nie będą do końca skazani na cierpienia związane z odliczaniem wydłużających się godzin do otwarcia sezonu. Inni dzierżawcy wód, których na Mazurach nie brakuje, w dużej części zezwolili na połów już od soboty. I tak od 30 kwietnia do 3 maja można wędkować z łodzi na wodach GR Śniardwy, gdzie właściwy sezon rusza dopiero od 1 czerwca.