Tłok w M-GOPS. Ruszył program 500 +

Od rana w Miejsko – Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Piszu kolejka ciągnie się przez schody i korytarze. Jak widać, uruchomiony dziś przez rząd Prawa i Sprawiedliwości program Rodzina 500 + spotkał się z dużym oczekiwaniem społecznym.

W Piszu na starcie programu przyjmowanie wniosków idzie sprawnie. Jednak o godz. 9 w M-GOPS w Piszu kolejka petentów z korytarzy rozciągała się aż na schody. Wnioski można też składać drogą elektroniczną m.in. za pomocą portalu Emp@tia, utworzonego i prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

– Spodziewaliśmy się dużego zainteresowania mieszkańców i jesteśmy na nie przygotowani. Specjalnie w tym celu utworzyliśmy dziewięć stanowisk przyjmowania wniosków i na początku wszystko idzie sprawnie – powiedziała Elwira Świetlicka, dyrektor M-GOPS w Piszu. – Osoby, które pierwsze zgłosiły się do nas z wnioskami 500 + to głównie nasi stali petenci, którzy na co dzień korzystają z pomocy naszego ośrodka. Myślę, że kiedy przejdzie ta pierwsza fala sytuacja się unormuje i kolejki będą mniejsze.

Zgodnie z założeniami, dodatek 500 zł wypłacany będzie na każde drugie i kolejne dziecko w rodzinie. W przypadku rodzin z dochodem poniżej 800 zł netto na osobę wsparcie przyznane zostanie także na pierwsze dziecko. Dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne kryterium dochodowe jest wyższe i wynosi 1200 zł netto. Z pomocy skorzystają rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18 roku życia. Świadczenie wychowawcze otrzymywać mogą rodzice, opiekunowie prawni lub faktyczni dziecka.

DSC_7951

Ośrodki mają teraz trzy miesiące na zweryfikowanie danych i zdecydowanie o wypłaceniu pieniędzy z wyrównaniem od 1 kwietnia. Do trzech miesięcy wydłużono także czas składania wniosków. W tym okresie również będzie wypłacana cała kwota.

Primaaprilisowym żartem jest informacja o przeznaczeniu dodatkowej puli środków na dodatki dla osób, które jako pierwsze złożą wnioski. Ukazała się ona na naszym portalu po godz. 9.