Cześć waszej pamięci Żołnierze Wyklęci

Już dzisiaj rozpoczynają się obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w naszym powiecie. W Białej Piskiej odbędzie się żywa lekcja historii połączona z prelekcją i prezentacją filmu. W najbliższych dniach zaplanowano kilka wydarzeń upamiętniających żołnierzy, którzy przez lata byli prześladowani przez władze komunistyczne.

Przed nami obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto przypadające 1 marca obchodzone jest zaledwie od 5 lat, ale jego patriotyczny charakter sprawia, że z roku na rok organizowanych jest coraz więcej wydarzeń upamiętniających działaczy podziemia antykomunistycznego prześladowanych przez władze PRL. W naszym powiecie także nie zabraknie uroczystości i spotkań.

Biała Piska
Żywą lekcję historii z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizują wspólnie w piątek Miejsko-Gminny Dom Kultury w Białej Piskiej oraz władze samorządowe. Spotkanie rozpocznie się w piątek o godz. 11.30. Uczestnicy obejrzą wystawę „Przywróćmy ich pamięci” oraz wysłuchają prelekcji „Skazani na zapomnienie”, przygotowaną przez Pawła Kalisza z IPN Białystok. W planach jest także projekcja filmu „Żołnierze wyklęci: Pamiętnik”.

Pisz
W niedzielę w Piszu po raz kolejny odbędzie się „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Sportowo-rekreacyjne wydarzenie już w poprzednim roku cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. 28 lutego na trasach w lesie miejskim przy ul. Parkowej znów można spodziewać się ok. 200 biegaczy. Każdy zapisany do biegu współorganizowanego przez Powiatową Akademię Sportu i Rekreacji otrzyma pamiątkową koszulkę oraz medal.

Start o godz. 12, ale warto pojawić się na miejscu wcześniej, bo atrakcji będzie więcej. O godz. 11.30 odbędzie się rekonstrukcja historyczna przygotowana przez Muzeum Ziemi Piskiej. Po biegu z kolei kąpiel morsów oraz zajęcia na strzelnicy pod okiem członków grupy ASG Pisz Cichociemni. O godz. 15. zaplanowano Mszę św. w kościele pw. św. Jana Chrzciciela, a następnie uroczystości przy Pomniku Wolności.

We wtorek z kolei obywatelskie obchody pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Uczestnicy zbiorą się w kościele pw. Matki Miłosierdzia Ostrobramskiej w Piszu, by wspólnie modlić się w intencji Ojczyzny oraz zamordowanych przez aparat bezpieczeństwa w latach 1944-1963. Następnie przemaszerują pod tablicę poświęconą żołnierzom podziemia niepodległościowego przy Gminnym Zespole Szkół, by złożyć kwiaty i zapalić znicze. Początek wtorkowych uroczystości o godz. 16.

Orzysz
We wtorkowy wieczór odbędą się obchody w Orzyszu. O godz. 18. w Kościele Matki Bożej Szkaplerznej Msza św., a ok. godz. 18.40 zebrani przeniosą się pod pomnik 1920. Bardzo ciekawie zapowiada się I Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uczestnicy wyruszą z plaży miejskiej, a do pokonania będzie pętla nad jeziorem Orzysz. Na liście startowej zapisanych jest ponad 100 osób. Każdy otrzyma pamiątkowy medal, a wśród uczestników zostaną rozlosowane m.in. patriotyczne koszulki, karnety na siłownię czy upominki od Instytutu Pamięci Narodowej. Start biegu o godz. 19.44.

Ruciane-Nida
Wyklęci… Wyklęte – pod takim hasłem odbędzie się spotkanie z historią o żołnierzach drugiej konspiracji organizowane przez Dom Kultury w Rucianem-Nidzie. Spotkanie odbędzie się 4 marca, początek o godz. 18. Poprowadzi dr Waldemar Brenda, naczelnik delegatury IPN w Olsztynie.