Samorząd podzielił pieniądze z konkursów

Pięć organizacji pozarządowych otrzymało wsparcie z budżetu gminy Biała Piska na działalność w ramach corocznych konkursów na realizację zadań publicznych. Łączna pula dotacji wyniosła 266 tys. zł.

Cztery konkursy dla organizacji pozarządowych na realizację zadań publicznych na terenie gminy Biała Piska w 2016 roku przeprowadził tamtejszy samorząd. W budżecie gminy zapewniono środki na rozwój kultury fizycznej, opieki medycznej i rehabilitacyjnej, ochrony i promocji zdrowia oraz zwiększenie dostępności do poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej. Łączna pula dotacji wyniosła 266 tys. zł, a pieniądze trafiły już do organizacji.

– Od kilku lat realizujemy konkursy w sprawdzony sposób – informuje Krystyna Marcińczyk, sekretarz gminy Biała Piska. – Przede wszystkim zależy nam, żeby środki trafiły do organizacji jak najszybciej na początku nowego roku, żeby udało im się utrzymać płynność finansową i nie robiły sobie zaległości. Na oferty czekaliśmy do 15 grudnia poprzedniego roku, a w styczniu ogłosiliśmy wyniki i podpisaliśmy umowy z podmiotami.

Największa pula trafiła do klubu MLKS Znicz Biała Piska, który otrzymał 170 tys. zł. III-ligowa drużyna seniorów jest wizytówką miasta, a samorząd od lat mocno wspiera klubowych działaczy w realizacji celów sportowych. Systematycznie rozbudowywany jest także stadion, który po kilku etapach przebudowy dorobił się opinii jednego z najbardziej kameralnym obiektów sportowych w regionie.

W tym sezonie piłkarze Znicza biją się o pozostanie w reformowanej po sezonie III lidze. Jeśli uda się zakończyć rozgrywki na miejscu premiowanym grą w „nowej III lidze”, to przed klubem kolejny bardzo ważny krok sportowy i organizacyjny. Drugim klubem, którego wniosek został pozytywnie zaopiniowany w konkursie kultura fizyczna jest LUKS Orzeł Drygały. W jego ofercie znalazły się zajęcia sportowe z tenisa stołowego, piłki nożnej i siatkówki, a całość wyceniono na 6 tys. zł.

Zadania z zakresu opieki medycznej i rehabilitacyjnej w gminie Biała Piska będzie prowadziła ełcka stacja Caritas, której przyznano 60 tys. zł. W konkursie na ochronę i promocję zdrowia wybrano ofertę Ewangelickiego Stowarzyszenia Betel z siedzibą w Piszu, które w Białej Piskiej prowadzi Powiatowy Środowiskowy Dom Samopomocy. W tym działaniu zabezpieczono dotację w wysokości 15 tys. zł i cała kwota została przyznana na wsparcie rozwoju osób niepełnosprawnych.

15 tys. zł wyniosło także dofinansowanie na realizację zadania publicznego polegającego na zwiększeniu dostępności do poradnictwa zawodowego i informacji zawodowej. Działania prowadziło będzie Centrum Integracji Społecznej przy Parafii św. Andrzeja Boboli w Białej Piskiej.