
KWIECIEŃ PLECIEŃ Z LEŚNYM KWIECIEM I INNYMI OZNAKAMI WIOSNY…
Lada dzień powitamy w lesie kwiecień. Można powiedzieć, że wiosna na dobre zagościła w Puszczy Piskiej. To miesiąc, kiedy obserwujemy w l…

Stop nieetycznym zbieraczom poroża
Poszukiwanie zrzutów staje się coraz bardziej popularne. Nie ma w tym nic nagannego, o ile zbieracze nie naruszają obowiązujących w lasac…

Ryś euroazjatycki Lynx Lynx
Ryś euroazjatycki to gatunek lądowego ssaka drapieżnego z rodziny kotowatych. Występuje w Europie i Azji. Jest jednym z największych drap…

SPRZEDAŻ CHOINEK – Nadleśnictwo Pisz
Sprzedaż choinek prowadzona będzie w bieżącym roku kalendarzowym na placu przy biurze Nadleśnictwa Pisz (Pisz. ul. Gdańska 24) w dniach: …

Dokarmianie ptaków
Zima to trudny okres dla ptaków. Warunki atmosferyczne utrudniają zdobywanie pokarmu. Pożywienie często znajduje się pod pokrywą śnieżną …

Jesienne poszukiwania szkodników
W życiu lasu zdarzają się momenty, kiedy podobnie jak człowiek las zaczyna chorować. Analogicznie do organizmu ludzkiego las posiada samo…

Budki lęgowe
Mamy jesień i każdy szanujący się miłośnik przyrody powinien pomyśleć o otoczeniu opieką ptaków, które pojawiają się coraz bliżej ludzkic…

Posadź własne drzewko – #sadziMY 2020
Przyłącz się do ogólnopolskiej akcji #sadziMY i posadź własne drzewko! Lasy i drzewa zapewniają nam tlen, oczyszczają powietrze, wpływają…

Lepiej zapobiegać niż później leczyć
Zmiany związane z ociepleniem klimatu, zanieczyszczeniem powietrza i wody mają bezpośredni wpływ na środowisko leśne. Dzięki naturalnym m…

Brudnica mniszka „niepozorny owad”
Brudnica mniszka (Lymantria monacha) jest gatunkiem motyla z rodziny brudnicowatych. Zalicza się ją do najgroźniejszych szkodników liścio…

Jarzębina już się rumieni
Oficjalna nazwa to jarząb pospolity (Sorbus aucuparia), lecz potoczne, kobiece imię „jarzębina” bardziej pasuje do tej rośliny. Co ma wsp…

Do lasu na jagody
W lasach Puszczy Piskiej powoli zaczyna się sezon na jagody. Jagody są prawdziwą skarbnicą wielu drogocennych składników odżywczych. Może…

Pszczoły miodne w lesie
Wraz z nadejściem wiosny z zimowego odrętwienia pszczoły miodne budzą się do życia po kilku miesiącach spędzonych w ulu. Pszczoła miodna …

Ogień – największy wróg lasu
Pożar lasu to jedna z najgroźniejszych klęsk żywiołowych. Największe nasilenie pożarów na terenach leśnych obserwuje się w okresie wiosen…

Zakaz wstępu do lasu
Nadleśnictwo Pisz poinformowało o wprowadzeniu zakazu wstępu do lasu dla osób nieupoważnionych z powodu zagrożeń COVID 19. Zakaz obowiązu…

WIOSNA W LESIE… JAK WYGLĄDA WIOSENNY LAS?
Wiosna jest z pewnością jedną z najpiękniejszych pór roku. Słońce coraz wcześniej i dłużej obdarza nas swoimi promieniami. Gdy słyszymy s…

OPAŁ IGLASTY – ZMIANA STAWKI VAT
Od 1 kwietnia stawka VAT na drewno opałowe wzrasta z 8% na 23%. W związku z tym, Nadleśnictwo Pisz zachęca żeby jeszcze w marcu uzupełnić…

Zrzuty poroża
Już na przełomie lutego i marca podczas spaceru po lesie można natknąć się na ciekawe znaleziska. O tej porze roku jelenie pozbywają się …

Choinka żywa czy sztuczna?
Boże Narodzenie to dla wielu z nas najpiękniejszy moment w całym roku. Atmosferę przedświątecznych przygotowań czuć na każdym kroku. Jedn…

Leśny Kompleks Promocyjny „Lasy Mazurskie” – zachowanie wartości przyrodniczych
Chciałoby się rzec „Co w trawie piszczy”…ale nasza uwaga skupiona jest na lesie, więc co najwyżej możemy zastanowić się co piszczy, ale w…

Listopad miesiącem jeża
Pierwsze jeże pojawiły się na naszej planecie około 30 mln lat temu. Dzięki doskonałemu ukształtowaniu przez ewolucję, przetrwały do dzis…

Na jakiej zasadzie funkcjonują Lasy Państwowe?
Panuje powszechna opinia, że Lasy Państwowe są jednostką finansowaną przez budżet państwa. Jak to jest naprawdę? Skąd firma, która gospod…

Porosty – trochę inne grzyby
Porosty są to niewielkie organizmy, o ogromnym znaczeniu dla człowieka. Dawniej wykorzystywane były jako mąka w czasach głodu. Dziś są el…

Sosna zwyczajna
Drzewo to jest doskonale znany każdemu z nas. Króluje ona w polskich lasach, a w wielu miejscach naszego kraju stała się niemalże wizytów…

Jesienne dary lasu
W jednym z ostatnich artykułów, w zakładce z Puszczy Piskiej przedstawiliśmy korzyści płynące ze zbiorów dziko rosnących owoców, w dzisie…

Bajka o wyłuszczarni nasion
– Dokąd jedziemy – zapytała większa szyszka. – Nie mam pojęcia – odparła ta mniejsza. Obie nie widziały się wzajemnie. Jedna …

Rykowisko
Lato pomału dobiega końca. Obserwując las, zmiany jakie w nim zachodzą, nie ma wątpliwości, że jesień jest tuż tuż. Owoce jarzębiny dawno…

Wrześniowe bogactwo lasu cz. I
Koniec wakacji to czas zbliżającej się wielkimi krokami jesieni. A jesień to przede wszystkim czas zbiorów w przydomowym ogrodzie. Koniec…

Nadchodzi czas grzybobrania
Sierpień to czas zbiorów nie tylko w przydomowym sadzie, ale to również okres obfitości w środowisku leśnym. Przy sprzyjającej pogodzie z…

Bajka o rysiu
W ten piękny, wręcz upalny dzień w środku lasu, tam, gdzie było odrobinę chłodniej, szukał miejsca na odpoczynek młody, piękny zwierz. Je…

Bezpieczne wakacje w lesie
Lato to czas wakacji, urlopów a także wyjazdów bliższych i dalszych. Dlatego to właściwy moment aby przypomnieć sobie kilka zasad bezpiec…

Żelazna zasada każdego grzybiarza
Wiele już zostało powiedziane i napisane na temat grzybów. Nie zapominajmy jednak o żelaznej zasadzie, jeżeli pojawia się choć cień wątpl…

OGŁOSZENIE O PRZETARGU
NADLEŚNICTWO PISZ OGŁASZA PISEMNY, OFERTOWY PRZETARG NIEOGRANICZONY NA DZIERŻAWĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY GRUNTÓW ROLNYCH I GRUNTU PRZEZNACZO…

Bajka o Podszycie i Podlocie
W piękny słoneczny dzień las sosnowy budził się pomalutku. Promyki słońca już bardzo wcześnie rano oznajmiały wszystkim wkoło, że zaczął …

Maj miesiącem pokrzywy – do lasu po zdrowie
Pokrzywa zwyczajna to najpopularniejsza roślina wykorzystywana w ziołolecznictwie. Mimo licznych właściwości zdrowotnych, dla wielu ta ce…

W służbie lasom – ochrona przeciwpożarowa
Jednym z największych zagrożeń polskich lasów są pożary, z danych Lasów Państwowych wynika, że aż 9 na 10 spowodowanych jest działalności…

Międzynarodowy Dzień Lasów obchodziliśmy w Genewie
Lasy Państwowe wzięły udział w Międzynarodowym Dniu Lasów w Genewie, którego hasło przewodnie brzmiało – Naucz się kochać lasy! Pod…

Energia zamknięta w pączku – wiosenna wyprawa po zdrowie i energię
Rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna wiosna, przyroda zaczyna powoli budzić się do życia, rośliny z dozą dystansu wstają na nowo z…

W lesie obowiązują pewne zasady
Czy można do lasu wjechać samochodem? A motorem? A może quadem? A może chociaż rowerem? Co mi grozi jeżeli zdecyduje się wjechać do lasu …

Na śniegu zostawione
Zimowa aura sprzyja obserwacji mieszkańców lasu. To też wyjątkowy czas na naukę tropów.
…

Bajka o świerku
Śnieg padał spokojnie i cichutko. Piękne płatki śniegu wirowały pomiędzy uśpionym lasem, pokrywając sosny, brzozy i świerki białą kołderk…

Bajka o wiewiórce Rudzi i Kowaliku
Las z dnia na dzień stawał się coraz bardziej cichy. Listopadowa, deszczowa pogoda nastrajała w odpowiedni sposób mieszkańców lasu. Ucich…

Czyste ogrzewanie
Często nieświadomie popełniamy błędy, które prowadzą do zanieczyszczenia powietrza. Czym i jak palić efektywnie, ekonomicznie oraz bezpie…

OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY SKŁADNIKÓW MAJĄTKU
https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/nadl_maskulinskie/zamowienia_publiczne/pg_20181023046036769676
…

Jesienny festiwal kolorów
Dlaczego wraz z końcem lata drzewa i krzewy postanawiają pozbyć się liści, które w dodatku zmieniają swoją barwę? A co z gatunkami drzew …

Zobaczyć zorzę na Mazurach
To wspaniałe widowisko, jakim jest zorza polarna w naszej świadomości zarezerwowane jest dla krajów takich jak na przykład: Islandia, Nor…

Dąb i kasztanowiec z Puszczy Piskiej – Światowy Dzień Drzewa
10 września to Światowy Dzień Drzewa, dlatego chcielibyśmy przedstawić sylwetki dwóch najbardziej rozpoznawalnych drzew w Nadleśnictwie P…

Film o jeleniu bez jelenia- czyli jak to bywa z obserwacją przyrody…
Po kolei. Pomysł był taki, żeby wybrać się z aparatem na łąki i spróbować zrobić parę zdjęć bobrom, które w pobliskiej rzeczce sobie mies…

Czas w las!
Letnie popołudnie, chłodna lipowa herbatka i ciasto z leśnymi malinami… Brzmi dobrze i zapewniamy- doskonale smakuje! Korzystajmy z tego …

Ogłoszenie o sprzedaży składników majatku
Tu pobierzesz dokumenty: https://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/nadl_maskulinskie/zamowienia_publiczne/pg_201808280530011550931…

Przygotowania do grzybobrania
Już schyłek sierpnia, dni są krótsze, poranki chłodniejsze. To oznaki zbliżającej się jesieni i czas grzybobrania. Każdy z nas ma nadziej…

OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY SKŁADNIKÓW MAJĄTKU
Linkd do strony o przetagu i dokumentów do pobrania: http://bip.lasy.gov.pl/pl/bip/dg/rdlp_bialystok/nadl_maskulinskie/zamowienia_publicz…

Gdy cię po lesie niesie
Każda pogoda jest dobra, żeby pójść na spacer do lasu. Lipiec przywitał nas nieco chłodniejszą aurą, która na szczęście już ustąpiła słon…

Metalowy drwal, czyli harwester
Każdy z nas wie jak wygląda drwal. Ten współczesny często różni się od wyobrażeń większości ludzi. Zwykle wyobrażamy sobie drwala, jako r…

Las, łąka i ryś!
Spacer późnym popołudniem okazał się przygodą, która na długo pozostanie w pamięci… Puszcza Piska tego dnia odświeżona krótkim deszczem b…

Szanujmy las
Nareszcie nastały wakacje i okres urlopowy, upragniony czas odpoczynku, wyczekiwany już od jesieni poprzedniego roku. Wypoczynek na łonie…

Wiosenne sadzenie lasu w Nadleśnictwie Pisz zakończone
Zakończyła się wiosenna akcja sadzenia, w wyniku której zostało odnowione 369,5 ha lasu. Na powierzchniach posadzonych zostało ponad 2,1 …

Ratowniczy oprysk lasów
W najbliższych dniach w okresie między 15 maja a 15 czerwca 2018 r na terenie Nadleśnictwa Maskulińskie planowane jest wykonanie oprysku …

Ruszyły wiosenne sadzenia!
Być może z tych sosen będzie kiedyś dom. Może pomiędzy tymi sadzonkami, jak już dorosną, będą spacerować nasze dzieci, wnuki… Wszys…

1000 drzew na minutę w Puszczy Piskiej
Leśnicy z Nadleśnictwa Pisz wspólnie z przedszkolakami i uczniami posadzili nowy las. Udział w akcji: „1000 drzew na minutę” obejmował po…

Dziczyzna – dar natury
Mięso pochodzące od dziko żyjących zwierząt, odżywiających się tym, co oferuje natura, jest dla nas najlepszym wyborem. Robiąc zakupy w s…

OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY SKŁADNIKÓW MAJĄTKU
OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY SKŁADNIKÓW MAJĄTKU Nadleśnictwo Maskulińskie z/s w Rucianem-Nidzie, ul. Rybacka 1, 12-220 Ruciane-Nida, NIP: 849-0…

Żurawie, a potem bociany
Żurawie, a potem bociany… w takiej kolejności „wypatrujemy nadchodzącej wiosny”. Donośny klangor- krzyk żurawi chyba każdemu kojarzy się …

W oczekiwaniu na wiosnę
W słoneczny dzień, 10 marca mieszkańcy Babrost na czele z Panem Sołtysem, pomysłodawcą projektu, zawiesili 15 budek lęgowych na terenie l…

Cztery srebrne medale – wycena wieńców jelenia w Rejonie Puszcza Piska
W poniedziałek w Nadleśnictwie Pisz odbyła się wycena trofeów łowieckich w Rejonie Hodowlanym Puszcza Piska. Najmocniejsze pozyskane byki…

Znakowanie drewna w lesie
Tegoroczna zima nie dała nam dotychczas powodów by móc zapamiętać ją jako surową i mroźną. Możemy powiedzieć o niej, że bardziej była… de…

Pliszka zaprasza na zielone lekcje
Ośrodek Edukacji Leśnej „Pliszka” odwiedzili uczniowie III klasy Szkoły Podstawowej nr 1. Uczniowie w ramach „zimowej zielonej lekcji” pr…

Podwodni mieszkańcy Mazur – Konkurs plastyczny dla dzieci
Nadleśnictwo Pisz zaprasza do udziału w konkursie plastycznym pt. “Podwodni mieszkańcy mazurskich jezior”. Więcej szczegółów …

PRZETARG OFERTOWY NIEOGRANICZONY
NADLEŚNICTWO PISZ OGŁASZA PISEMNY, OFERTOWY PRZETARG NIEOGRANICZONY NA DZIERŻAWĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY GRUNTÓW ROLNYCH SKARBU PAŃSTWA PAŃS…

Brudnica mniszka – piękna i niebezpieczna
Motyle zawsze kojarzone są z delikatnością, pięknem barw i lekkością. Wzbudzają podziw i uśmiech. I choć na pierwszy rzut oka nie kojarzy…

Ścieżka edukacyjna Brzeziny- Szast po remoncie
O tym jak popularna jest wśród mieszkańców Pisza ścieżka edukacyjna Brzeziny- Szast, chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Każdego dnia ko…

Bajka o świerku
Śnieg padał spokojnie i cichutko. Piękne płatki śniegu wirowały pomiędzy uśpionym lasem, pokrywając sosny, brzozy, świerki białą kołderką…

Choinka wprost od leśniczego
Nadleśnictwa Pisz, Maskulińskie i Drygały rozpoczynają sprzedaż świątecznych drzewek i stroiszu (gałązek). Pachnące igliwiem, świerki lub…

Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą?
Zima to trudny czas dla zwierząt. Ptaki wymagają troski i pomocy ze strony człowieka w mroźne, krótkie i śnieżne dni. I chociaż nie rozgo…

Brakarz, czyli jak klasyfikować drewno
Sęki, guzy, brewki, zabitka, fałszywa twardziel…czyli co prawdziwy brakarz powinien wiedzieć. Zacznijmy od tego, kim jest brakarz. …

Świerki z Puszczy Piskiej ozdobią Bazylikę i Plac Świętego Piotra
W ślad za świerkiem z Nadleśnictwa Gołdap do Watykanu wyruszyły dziś choinki z Nadleśnictwa Maskulińskie. Ponad pięćdziesiąt drzewek z Pu…

Jubileusz Leśnego Kompleksu Promocyjnego “Lasy Mazurskie”
26 października w Nadleśnictwie Maskulińskie miało miejsce posiedzenie Rady Naukowo-Społecznej Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Lasy Mazur…

Polski astronauta na polowaniu w Piszu-Hubertus w Kołach “Jeleń” i “Zielony Krąg”
Imieniny św. Huberta, to dla myśliwych szczególny czas, szczególne są też polowania upamiętniające życie i przemianę patrona. Hubertusy, …

Bajka o wyłuszczarni nasion
– Dokąd jedziemy – zapytała większa szyszka. – Nie mam pojęcia – odparła ta mniejsza. Obie nie widziały się wzajemnie. Jedna …

Darz Bór Puszczy na jubileusz 70-lecia
W sobotę Koło Łowieckie nr 1 “Puszcza” w Piszu świętowało jubileusz 70-lecia założenia. Puszcza powstała w 1947 roku i jest j…

Leśne dukty
Jesień w pełni. Jest słonecznie i kolorowo. Po długotrwałych deszczach wydaje się, że wreszcie nastała polska złota jesień. Co w tym czas…

Zdrowo, smacznie i owocnie!- kulinarnie w Nadleśnictwie Maskulińskie
Tak można w skrócie podsumować Warsztaty Kulinarne, które odbyły się w Nadleśnictwie Maskulińskie 15 i 16 września bieżącego roku. Mając …

Pisz na Płótnie-Jubileuszowa X edycja pleneru malarskiego
Kilkanaście osób, dorosłych jak również tych najmłodszych adeptów malarstwa wzięło udział w X Jubileuszowym Plenerze Malarskim Nadleśnict…

Jak zabezpieczyć się przed kleszczami?
W lesie spotkać można co raz więcej ludzi, a to za sprawą jesiennej obfitości grzybów: kani, rydzów, podgrzybków, kurek i uwielbianych pr…

Rykowisko na Żurawinach-Pogobie Średnie zaprasza
Rzeźbienie łódek z kory, strzelanie z łuku, wiatrówki, konkursy i zabawy dla dzieci. Jutro (sobota 9 września) w Pogobiu Średnim atrakcji…

Festiwal Runa Leśnego w Piszu-zdjęcia
Blok zabaw i atrakcji dla dzieci, występy artystyczne, stoiska rękodzieła, kowalstwa i wiele wiele innych, ale przede wszystkim smak jagó…
OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY SKŁADNIKÓW MAJĄTKU z dnia 25.08.2017
Ruciane-Nida, 25.08.2017 r. Zn. spr. SA.2201.59.2017 OGŁOSZENIE O SPRZEDAŻY SKŁADNIKÓW MAJĄTKU Nadleśnictwo Maskulińskie z/s w Rucianem-N…

Myśliwskie Smaki 2017 w Piszu-fotorelacja
Kawa z żołędzi, herbata z nasion sosny, zawody wędkarskie, strzeleckie, przepyszne wyroby serwowane przez koła łowieckie, leśników i regi…

Co zrobić gdy… potrącimy zwierzę?
W poprzednim wydaniu w zakładce „Z Puszczy Piskiej” przedstawiliśmy Państwu kilka postaw zachowania w przypadku różnych sytuacji, takich …

Zapraszamy na Myśliwskie Smaki
Pokazy psów myśliwskich, zawody wędkarskie, pokazy kulinarne, degustacje, konkurs nalewek i strzelania z wiatrówki oraz wiele innych atra…

Nadchodzi zmierzch lata-czas ruszyć na grzyby
Nareszcie pojawiły się pierwsze grzyby! Coraz częściej można napotkać kurki, które po ostatnich obfitych opadach deszczu rosną ku naszej …

Nadchodzi czas Myśliwskich Smaków
Pokazy psów myśliwskich, zawody wędkarskie, pokazy kulinarne, degustacje, konkurs nalewek i strzelania z wiatrówki oraz wiele innych atra…

Jak zachowywać się w lesie? Co zrobić gdy…
Las jest pełen niespodzianek. Często napotykamy w nim rzeczy nowe i zaskakujące. Przedstawiamy Państwu kilka wskazówek i zasad zachowania…

Piesze rajdy w Puszczy Białowieskiej-leśnicy zapraszają
W wakacje, na obszarze nadleśnictw Puszczy Białowieskiej, w każdą sobotę oraz w niedzielę 13 sierpnia leśnicy organizują rajdy piesze. Ra…

Od nasionka do drewna…
Wyłuszczarnia w Rucianem-Nidzie powstała w latach 1890-1892. Od ponad 120 lat dostarcza nasiona – dawniej dla Prus Wschodnich ̵…

15 lat po huraganie
4 lipca 2002 roku około godziny 11.25, od południa nadciągnęła nad Puszczę Piską czarna, złowieszcza chmura, a wraz z nią huragan o sile …

Leśniczy jako obserwator
Lato, czas wzmożonej aktywności w lasach dla turystów i mieszkańców puszczy, którzy w tym czasie chętniej udają się na spacer do lasu, ws…

Drewno-jak jest zbudowane
Drewno, jak wiadomo, jest surowcem odnawialnym. Korzystamy z niego wszyscy. Jak jest zbudowane i czy różni się one u poszczególnych gatun…

Bezpłatne szkolenia na atrakcyjne zawody – Zespół Szkół Leśnych zaprasza
2013 Niewielka liczba ośrodków prowadzących kursy z zakresu przemysłu drzewnego we współpracy i na rzecz krajowych i europejskich przedsi…

Leśniczy to też strażak!
Wiosną w lesie bywa bardzo sucho, często wystarczy tylko iskra by spłonęło kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt hektarów lasu… Zagr…

Huragan, Smętek, słodkości-podczas Nocy Muzeów w Piszu nie brakowało atrakcji – film
Puszcza Piska-15 lat po huraganie, wręczenie statuetki „Smętka”, artystyczne występy dzieci i młodzieży tort i otwarcie nowej wystawy. W …

Jak leśnik hoduje las
Mówi się, że dobrego leśnika poznasz po jego uprawie… Ale czy tylko ten etap wzrostu drzewostanu jest tak ważny, że doczekał się swojego …

Bora i Kryza zwycięzcami Regionalnego Konkursu Tropowców i Posokowców w Jaśkowie
Już po raz piąty w majowy weekend 6 maja 2017 r. w Nadleśnictwie Pisz odbył się Regionalny Konkurs Tropowców i Posokowców w Jaśkowie. Na …

Noc Muzeów o sile huraganu
Muzeum Ziemi Piskiej po raz kolejny włącza się w ogólnopolską Noc Muzeów. Spotkanie zaplanowane 19 maja poświęcone będzie huraganowi, któ…

Z wizytą w leśnym przedszkolu
Właśnie wstawał nowy dzień. Jeszcze listków nie było na drzewach, tu i tam w kącie widać było małą bruzdkę śniegu, a już las szumiał ozna…

Slip dla łodzi i sprzątanie brzegów- piscy wędkarze przygotowują się do sezonu
Aktywny weekend “zaliczyli” wędkarze Koła “Roś” w Piszu. W sobotę wykonali slip do łodzi nad jeziorem Brzozolasek…

Sadzimy 1000 drzew na minutę.
„1000 drzew na minutę”-to hasło tegorocznej, wiosennej kampanii ogłoszonej przez Lasy Państwowe. Wynika ono z prostego przeliczenia 500 m…

Noc sów w Hejdyku-uczniowie przywabili puszczyka
Uczniowie SP w Hejdyku po raz drugi uczestniczyli w VI ogólnopolskiej akcji – Noc Sów. Zajęcia poświęcone sowom rozłożono na kilka …

Zapraszamy na niebieski spektakl, w roli głównej- żaby moczarowe.
To właśnie wczesną wiosną na przełomie marca i kwietnia, kiedy tylko zrobi się cieplej, samce żaby moczarowej zaczynają przebarwiać się n…

Pożegnanie wspaniałego leśnika…
Żyjemy w ciągłym pośpiechu, próbując gdzieś zdążyć, coś skończyć, coraz szybciej i prędzej. Zaoferowani swoimi sprawami dostrzegamy coraz…

Elektryka dla Hejdyka
Nadleśnictwo Pisz wspiera szkołę z Hejdyka, która jak co roku organizuje zbiórkę elektroodpadów, baterii i telefonów w ramach programu „M…

Wrze praca na szkółce i w lesie!
Wiosna! Nareszcie! Wszystko budzi się do życia. Poranny koncert leśnego ptactwa nie daje pospać dłużej. Żurawi klangor rozbrzmiewa na łąk…

Żaba, sikorka i jaja w budkach
Koniec zimy i początek nachodzącej wiosny, to dla uczniów Szkoły Podstawowej w Hejdyku pora na działania terenowe w remizie dla ptaków, o…
Kondolencje
Z głębokim żalem i ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci naszego Kolegi Wacława Jatczaka emerytowanego leśniczego Nadleśnictw…
OGŁOSZENIE
Nadleśnictwo Maskulińskie z/s w Rucianem-Nidzie, ul. Rybacka 1, 12-220 Ruciane-Nida, NIP: 849-000-44-97, tel./fax (87) 42-41-600 / 42-41-…

Ruina z Rucianego – Nidy może stać się Perłą Mazur
Jest szansa na uratowanie od zniszczenia ośrodka wczasowego „Perła Jezior”. Popadający w ruinę obiekt stał się ponownie własnością Lasów …

Wilk szarpał się we wnyku, oswobodzili go leśnicy
Na wilka natknęli się leśnicy Nadleśnictwa Drygały. Na szczęście uwięzione w stalowej pętli, walczące o życie zwierzę było w dobrej kondy…
OGŁOSZENIE
Nadleśnictwo Maskulińskie z/s w Rucianem-Nidzie, ul. Rybacka 1, 12-220 Ruciane-Nida, NIP: 849-000-44-97, tel./fax (87) 42-41-600 / 42-41-…

Lasów w Polsce przybywa
Jak to się dzieje, że mimo niesłabnącego zapotrzebowania na drewno, jest ono wciąż surowcem, którego ilość wzrasta, a nie maleje? Każde d…

Stalowy jeż pułapką na kierowców pod Babrostami
Osobie, która na leśnej drodze pod Piszem podłożyła “stalowego jeża” z pewnością brakuje wyobraźni. Najazd kołem na taką puła…

Okaż Serce-Zbiórka karmy oraz rzeczy dla zwierząt ze Schroniska w Szczytnie
Nadleśnictwo Pisz organizuje zbiórkę karmy oraz rzeczy dla zwierząt ze schroniska w Szczytnie. Może ktoś zdecyduje się i zaadoptuje zwier…

Leśnicy uratowali kolejnego bielika
Osłabionego ptaka odnaleziono wczoraj (7 stycznia) na półwyspie Czarny Róg, w leśnictwie Browarnik. Ranny bielik nie mógł latać, gdyby ni…

Dewastacja czy gospodarka?
W poprzednim wydaniu lokalnej gazety ukazał się list czytelnika na temat „rabunku drzewostanu” w Puszczy Piskiej. Jako leśnicy uważamy, ż…

Leśnicy z Drygał uratowali bielika
Młodego bielika odnaleziono w trzcinowisku nad jeziorem Orzysz. Ptak był tak osłabiony, że samodzielnie nie mógł już poderwać się do lotu…

Ślady zwierząt Puszczy Piskiej
Spacerując po lesie często trafiamy na ślady bytowania zwierzyny. Zastanawiamy się wówczas, jakie zwierzę rozdrapało ściółkę, ścięło drze…