Inwestycje trwające i zaplanowane – kilka słów od Burmistrza Pisza Andrzeja Szymborskiego

Wiosna, to najpiękniejsza według mnie pora roku, kiedy przyroda budzi się do życia. Już niebawem będzie ją w pełni widać w naszym mieście. Ciekaw jestem jak w maju będzie wyglądała ul. Michała Wołodyjowskiego, gdzie w ramach pozyskanych funduszy tzw. niebiesko-zielonych grantów dla Warmii i Mazur wykonano nasadzenia drzew, krzewów i bylin w ramach zagospodarowania wspólnych przestrzeni zielonych.

Zbliża się sezon turystyczny. Już wkrótce zostanie oddana do użytku droga od ul. Długiej do plaży miejskiej w Piszu. Inwestycja wpłynie pozytywnie na bezpieczeństwo i wygodę mieszkańców miasta oraz turystów, korzystających z infrastruktury turystycznej i hotelowej w tej okolicy. W ramach przebudowy wykonano nową nawierzchnię jezdni, zjazdy, pobocza, przebudowę skrzyżowań z innymi drogami publicznymi. Oprócz infrastruktury drogowej, w kierunku plaży miejskiej poprowadzi nowoczesna ścieżka rowerowa wraz z ciągiem pieszym, a także oświetleniem. Projekt jest niebywale istotny z perspektywy miłośników aktywnego wypoczynku, młodzieży oraz spacerowiczów. Z końcem czerwca oddane zostaną do użytku Miejsca Obsługi Rowerzystów (MOR) w Wiartlu i Kwiku, powstające w ramach Mazurskiej Pętli Rowerowej. Atrakcją dla mieszkańców i turystów będzie także wyeksponowanie przęsła starego mostu kolejowego (wcześniej oczyszczonego i zabezpieczonego przed korozją) oraz zagospodarowanie terenu wraz z podświetleniem przęsła, ustawieniem tablic edukacyjnych i historycznych, które opracowane będą przez Muzeum Ziemi Piskiej w ramach umowy partnerskiej. Czekamy także na podpisanie umowy dotyczącej modernizacji infrastruktury na terenach wiejskich, polegającej na montażu lamp solarnych.

Priorytetem jest dla mnie poprawa komfortu życia mieszkańców naszego miasta. Dlatego nieustannie staramy się pozyskiwać środki na nowe inwestycje. W marcu podpisaliśmy umowę na przebudowę ulicy Jana Matejki. Droga otrzyma nową nawierzchnię, zjazdy, chodnik po obu stronach drogi, a także zatoki postojowe, zostanie także poszerzona. Po zakończeniu prac organizacyjnych pod koniec kwietnia rozpoczną się prace budowlane. To niejedyna zresztą inwestycja drogowa w naszej gminie. Aktualnie trwają prace na ulicach: Owocowej, Letniej, Wileńskiej i Wiosennej. Rozpoczęły się także prace przy przebudowie drogi gminnej Pietrzyki – Maszty. Zamiast nawierzchni gruntowej pojawi się asfaltowa od Pietrzyk do Maszt, wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni na odcinku od Maszt do drogi powiatowej w kierunku do Zawad.

Na targowisku miejskim już wkrótce postawione zostaną wiaty drewniane zgodnie z harmonogramem pierwszego etapu przebudowy. Na ukończeniu są prace termomodernizacyjne szkół w Hejdyku i Kotle Dużym oraz na osiedlu Wojska Polskiego. Cały obszar sąsiadujący z budynkami nr 25, 27, 29 i 31 zostanie utwardzony i zagospodarowany. Trwa również opracowanie dokumentacji dotyczącej przebudowy drogi Maldanin-Imionek, ogłoszono także przetargi na rozbudowę drogi gminnej nr 174011N Zdory – Kwik wraz z przebudową oświetlenia drogowego oraz na budowę drogi nr 174010N Wiartel Mały – Wiartel od drogi powiatowej nr 1522N 1. Dokładamy wszelkich starań, aby w naszym mieście żyło się coraz lepiej.

Andrzej Szymborski – Burmistrz Pisza