Drogowe podsumowanie weekendu – majówka 2023

Podsumowanie weekendu na piskich drogach to: 1 wypadek, 3 kolizje, 2 kierowców pod działaniem alkoholu, kierowca, który stracił prawo jazdy za nadmierną prędkością i nieletni za kierownicą.

W piątek (5 maja br.) przed godz. 10.00 na drodze krajowej nr 63 między Piszem a Jeżami doszło do zdarzenia drogowego. Uczestniczyły w nim dwa samochody osobowe. Ze wstępnych informacji policjantów wynika, że kierująca samochodem marki Dacia jechała od strony Pisza w kierunku miejscowości Jeże. Chciała skręcić w lewo do Borek. Nie upewniła się jednak wystarczająco, czy manewr ten może wykonać bezpiecznie. Skręcając uderzył w nią kierowca skody jadący od strony Jeży. Samochodem marki Dacia kierowała 63-letnia mieszkanka Pisza. Pojazdem marki Skoda Felicja jechał 65-letni mieszkaniec Kolna. Oboje byli trzeźwi i jechali sami. Mężczyzna zabrany został do szpitala. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia.

W miniony weekend policjanci zatrzymali dwóch kierujących pod działaniem alkoholu. Pierwszego z nich skontrolowali w sobotę (6 maja br.) w południe na terenie gminy Orzysz. Był to pojazd marki Opel, którym kierował 40-letni mieszkaniec tej miejscowości. Mężczyzna miał ponad 3 promile alkoholu w organizmie i nie posiadał uprawnień do kierowania. Odpowie zatem za popełnienie dwóch czynów. Jedno z nich to przestępstwo zagrożone karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Drugie to wykroczenie, za które grozi mu kara aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł. Bez uprawnień jechał też 53-letni kierowca pojazdu marki Skoda Fabia zatrzymany do kontroli w niedzielę (7 maja br.) po godz. 15.00 w Rucianem – Nidzie.
Drugi kierujący pod działaniem alkoholu został zatrzymany do kontroli przez policjantów w sobotę po godz. 20.00 w miejscowości Drygały. Był to samochód marki Volkswagen, którym kierował 43-letni mieszkaniec gminy Biała Piska. Kierowca ten miał prawie 0,5 promila alkoholu w organizmie. Funkcjonariusze zatrzymali mu prawo jazdy.

Uprawnienia do kierowania stracił też 28-letni mieszkaniec Ełku kierujący pojazdem marki Kia. W niedzielę przed godz. 10.00 jechał przez miejscowość Drygały z prędkością 104 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Za popełnione wykroczenie ukarany został przez policjantów mandatem w wysokości 1500 zł i 13 punktami karnymi.
Zaskoczeniem dla policjantów był kierujący pojazdem marki Volkswagen Sharan zatrzymany do kontroli drogowej w piątek przed północą w Piszu. Samochodem tym kierował 16-letni mieszkaniec miasta. Nastolatek był trzeźwy. Z racji swojego wieku nie posiadał uprawnień do kierowania. Jak się okazało zabrał kluczyki rodzicom bez ich wiedzy i zgody. Teraz odpowie za to przed sądem rodzinnym i nieletnich.

Bezpieczna majówka na drogach

Za nami majówka, która na drogach i wodach powiatu piskiego minęła bardzo bezpiecznie. Policjanci drogówki pracowali na miejscu 1 wypadku drogowego, 8 kolizji i zatrzymali dwóch kierujących pod działaniem alkoholu oraz kierowcę, który stracił prawo jazdy, bo jechał z prędkością 108 k/h w terenie zabudowanym. Były też mandaty dla korzystających z hulajnóg elektrycznych. Na jeziorach było spokojnie, choć policyjni wodniacy mieli jedną nietypową interwencję.

Nad bezpieczeństwem mieszkańców i turystów, wypoczywających podczas majówki w powiecie piskim, czuwali policjanci na drodze oraz na wodzie. Długi majowy weekend można zaliczyć do wyjątkowo bezpiecznych.
Na drogach powiatu piskiego policjanci odnotowali 1 wypadek drogowy, do którego doszło w niedzielę (30 kwietnia br.) na trasie Pisz Ruciane – Nida. Kierujący oplem wymusił pierwszeństwo przejazdu dla jadącego prawidłowo drogą krajową motocyklisty. 43-latek kierujący motocyklem trafił do szpitala. Funkcjonariusze, podczas majówki, pracowali też na miejscu 8 kolizji drogowych i zatrzymali dwóch kierujących po użyciu alkoholu. Jeden z nich złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a drugi miał cofnięte uprawnienia.
W trakcie majowego weekendu policjanci przeprowadzili 299 kontroli drogowych zwracając szczególną uwagę na prędkość kierujących. Zatrzymali 91 kierowców, którzy jechali z nadmierną prędkością. Jeden z nich stracił nawet prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Było to we wtorek (2 maja br.) po godz. 11.00 w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz. Policjanci zatrzymali tam do kontroli drogowej samochód marki Ford, który miał na liczniku 108 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Samochodem tym kierował 36-letni mieszkaniec Gdyni. Za popełnione wykroczenie policjanci zatrzymali mu prawo jazdy oraz ukarali mandatem w wysokości 1500 zł. Dodatkowo na konto kierującego trafiło 13 punktów karnych.
Od kilku dni w Piszu można wypożyczyć hulajnogę elektryczną. W związku z tym policjanci zwracają szczególną uwagę na kierujących tymi pojazdami pod kątem przestrzegania przez nich przepisów ruchu drogowego. Wszystko po to, by było bezpiecznie i nie dochodziło do zdarzeń z ich udziałem. Policjanci ukarali mandatami już dwie osoby jadące hulajnogami elektrycznymi, które popełniły wykroczenia. Jedna z nich otrzymała od funkcjonariuszy mandat w wysokości 50 zł za jazdę obok innego uczestnika ruchu. Druga osoba ukarana została mandatem w wysokości 300 zł za przewożenie innej osoby.

Bezpiecznie było też na naszych jeziorach

Policyjni wodniacy dbali o to, by było bezpiecznie pełniąc służby na jeziorach w gminie Pisz, Orzysz i Ruciane – Nida. Na akwenach było spokojnie, choć we wtorek (2 maja br.) policjanci otrzymali bardzo nietypowe zgłoszenie. Na jez. Nidzkim od brzegu oderwał się bardzo duży pomost, który płynął wgłąb jeziora zagrażając żeglarzom. Wodniacy natychmiast przystąpili do działania. Był to pomost długości około 30 m i ważący kilka ton. Podczepili go do policyjnej łodzi, ale było to bardzo trudne zadanie z uwagi na jego gabaryty. Wówczas z pomocą przypłynęli strażacy z PSP Pisz i pomogli policjantom odholować pomost do brzegu, z którego odpłynął. W ten sposób szybka oraz skuteczna interwencja policjantów i strażaków zapobiegła tragedii na jeziorze. Nad bezpieczeństwem na jeziorach w gminie Orzysz czuwali policyjni wodniacy, którzy pełnili służby razem z ratownikami ze Stowarzyszenia „Podwodnik”. To początek ich tegorocznej współpracy na orzyskich jeziorach.