Wypadek z udziałem rowerzystek

Do niecodziennego wypadku doszło w Orzyszu. Na ul. Ełckiej zderzyły się dwie rowerzystki. Jedna z nich wyjeżdżała uliczką między budynkami i nie zauważyła, że chodnikiem wzdłuż drogi jedzie rowerzystka.

W środę (12 kwietnia br.) po godz. 9.00 policjanci z Komisariatu Policji w Orzyszu otrzymali zgłoszenie o wypadku z udziałem dwóch rowerzystek. Do zdarzenia doszło na ul. Ełckiej. Funkcjonariusze ustalili, że 34-letnia kobieta wyjeżdżała rowerem z uliczki między budynkami na chodnik biegnący wzdłuż drogi. Nie zauważyła jadącej chodnikiem rowerzystki i uderzyła w jej rower. Drugim jednośladem jechała 64-letnia mieszkanka Orzysza. Jedna z kobiet zabrana została do szpitala. Po przeprowadzonych badaniach okazało się, że na szczęście nie doznała poważniejszych obrażeń. Policjanci przypominają rowerzystom, że jadąc rowerem także należy zachować ostrożność, a jazda po chodniku jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości 200 zł.

Korzystanie z chodnika lub drogi dla pieszych przez kierującego rowerem jest dozwolone wyjątkowo, gdy:

– opiekuje się on osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem
– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)
– szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 m i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów

Należy pamiętać, że kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.