Podłożenie ładunku wybuchowego w kompleksie leśnym

Wspólne ćwiczenia służb mundurowych powiatu piskiego odbyły się na terenie kompleksu leśnego, należącego do Związku Strzeleckiego „Strzelec”, w miejscowości Rybitwy”.

Działania odbyły się przy współdziałaniu z 12 Patrolem Saperskim 15 Mazurskiego Batalionu Saperów Orzysz oraz z Wydziałem Żandarmerii Wojskowej w Bemowie Piskim. W ćwiczeniach wzięli udział strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Piszu, przedstawiciele Nadleśnictwa Pisz, Nadleśnictwa Drygały, Nadleśnictwa Maskulińskie i Nadleśnictwa Giżycko oraz ratownicy wodni ze Stowarzyszenia „Podwodnik”. Wszystko po to, by przećwiczyć i wypracować współdziałanie służb w sytuacjach kryzysowych.
Głównym założeniem ćwiczeń było postępowanie w przypadku podłożenia ładunku wybuchowego w budynku znajdującym się w lesie. Należało go znaleźć, zabezpieczyć i zneutralizować. Na początek na miejsce przyjechali policjanci rozpoznania minersko – pirotechnicznego z Komendy Powiatowej Policji w Piszu. Wspomagał ich pies do poszukiwania materiałów wybuchowych, który wraz z przewodnikiem, przyjechał z Wydziału Żandarmerii w Bemowie Piskim. Funkcjonariusze z grupy rozpoznania minersko – pirotechnicznego w piwnicy budynku ujawnili kartonowe pudełko. Były w nim materiały wybuchowe, co potwierdził pies. Na miejsce przyjechał 12 Patrol Saperki 15 Mazurskiego Batalionu Saperów Orzysz. Saperzy otworzyli pudełko przy pomocy gąsienicowego pojazdu specjalnego. Następnie zabezpieczyli znaleziony ładunek wybuchowy i go zneutralizowali. Wszystkiemu poprzyglądali się przedstawiciele innych służb oraz uczniowie z klas mundurowych Liceum Ogólnokształcącego w Piszu.
Na koniec uczniowie, ale także dorośli, mogli pod okiem fachowców utrwalić swoją wiedzę w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Można było także sprawdzić swoje umiejętności na fantomach przygotowanych przez Stowarzyszenie „Podwodnik”.

Źródło KPP w Piszu.