Chciała zarobić, a straciła 25 tysięcy zł – naiwność ludzka nie zna granic

Mieszkanka powiatu piskiego chciała zarobić inwestując na konkretnej platformie handlowej, a straciła prawie 25 000 zł. Zgodnie z poleceniem „konsultanta” zainstalowała na komputerze aplikację, dzięki której oszust uzyskał dostęp do konta bankowego.

Policja po raz kolejny apeluje do wszystkich, aby inwestując pieniądze pod żadnym pozorem nie instalowali na swoim komputerze czy na telefonie aplikacji typu Anydesk, Teamvriewer czy innych. „Konsultanci”, czyli oszuści, każą je zainstalować, by mieć zdalny dostęp do naszych kont bankowych. Tak właśnie było w przypadku 69-letniej mieszkanki powiatu piskiego, która chciała zarobić, a została oszukana dwukrotnie tracąc w sumie blisko 25 000zł.
Wszystko zaczęło się od tego, że pokrzywdzona chciała zainwestować swoje pieniądze na jednej z platform handlowych. Skontaktował się z nią „konsultant”, który polecił jej zainstalowanie na komputerze aplikacji Teamvriewer. W ten sposób oszust uzyskał zdalny dostęp do jej komputera oraz kont bankowych, z których zniknęło prawie 19 000 zł. Kobieta szukając pomocy na jednym z portali społecznościowych znalazła osobę, która zajmowała się odzyskiwaniem utraconych pieniędzy z kont handlowych. Była to kobieta, z którą nawiązała kontakt. Ta osoba także okazała się oszustem. „Konsultantka” poleciła zainstalowanie na komputerze trzech kolejnych aplikacji w tym bardzo popularnej Anydesk. W ten sposób uzyskała zdalny dostęp do komputera pokrzywdzonej i jej rachunków bankowych. Oszustka poinformowała 69-latkę, że musi ona zapłacić 920 euro za legalizację zarobionych pieniędzy. Mając zdalny dostęp do jej rachunku bankowego wyręczyła ją w zrobieniu tego przelewu. W ten sposób z konta kobiety zniknęło kolejne 4500 zł. Ostatecznie mieszkanka powiatu piskiego straciła prawie 25 000 zł. Sprawę zgłosiła na policję.

Policjanci ostrzegają

Jeśli jakikolwiek „konsultant”, czy przedstawiciel handlowy każe nam zainstalować jakąś aplikację to z pewnością jest to oszust, który chce w ten sposób uzyskać zdalny dostęp do naszego komputera, telefonu oraz kont bankowych. Po zainstalowaniu tych aplikacji zawsze kończy się to w ten sam sposób – utratą znacznych sum pieniędzy z konta.