Nagminnie łamią sądowe zakazy prowadzenia samochodów

W trakcie minionego weekendu policjanci w powiecie piskim, zatrzymali dwóch kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pomimo orzeczonych im przez sąd zakazów prowadzenia pojazdów.

Nie wszyscy kierowcy zdają sobie sprawę, jakie konsekwencje grożą za złamanie sądowego zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niestosowanie się do orzeczonych środków karnych jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Surowe konsekwencje grożą motorowerzyście zatrzymanemu do kontroli drogowej w poniedziałek przed godz. 19.00 na ul. Warszawskiej w Piszu. Pojazdem tym kierował 29-letni mieszkaniec gminy Ruciane – Nida, który miał prawie 2 promile alkoholu w organizmie. Do tego funkcjonariusze ustalili, że ma on orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zakaz ten obowiązywał go od września 2022 roku przez okres sześciu miesięcy.
Skutki łamania nałożonego zakazu poczuję z pewnością kierujący pojazdem marki Opel, który zatrzymany został do kontroli drogowej w sobotę (11 lutego br.) około południa w Piszu. Za kierownicą siedział 35-letni z gminy Pisz. Mężczyzna był trzeźwy. Miał jednak orzeczony przez sąd zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Obowiązywał go od października 2022 roku do kwietnia tego roku.
Trzeci kierowca, który nie zastosował się do orzeczonych środków karnych to 27-letni mieszkaniec Pisza. Został zatrzymany do kontroli drogowej w poniedziałek (13 lutego br.) tuż po północy na ulicach Pisza. Kierowca pojazdu marki BMW złamał aż dwa sądowe zakazy. Pierwszy z nich obowiązywał go od czerwca 2021 roku przez okres trzech lat, a drugi od niespełna miesiąca przez okres jednego roku. Obaj kierujący odpowiedzą teraz za popełnienie przestępstwa.

Konsekwencje poniosą też dwaj kierowcy, którzy wsiedli za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu.

W poniedziałek (13 lutego br.) po godz. 8.00 w miejscowości Mikosze, w gminie Orzysz, patrol piskiej drogówki zatrzymał do kontroli drogowej pojazd marki Audi. Kierował nim 48-letni mieszkaniec powiatu ełckiego. Powodem kontroli była nadmierna prędkość. W terenie zabudowanym kierowca miał na liczniku 110 km/h przy ograniczeniu dopuszczalnej prędkości do 50 km/h. Za rażące przekroczenie prędkości funkcjonariusze zatrzymali kierującemu audi prawo jazdy. Ukarali też mandatem w wysokości 3000 zł i nałożyli 13 punktów karnych.
Tego samego dnia po godz. 10.00 na trasie Mikosze- Grzegorze, w gminie Orzysz, policjanci zauważyli rowerzystę, którego sposób jazdy sugerował, że może być nietrzeźwy. Tak też było. 48-letni mieszkaniec gminy Orzysz miał blisko 3,5 promila. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł.

W sobotę przed godz. 19.00, 41-letni mieszkaniec Pisza kierujący pojazdem marki VW Passat zatrzymany do kontroli na ulicach Pisz. Badanie stanu trzeźwości tego kierowcy wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Za popełnione przestępstwo grozi mu kara nawet 2 lat pozbawienia wolności. Drugi kierowca pod działaniem alkoholu to 59-letni również mieszkaniec Pisza kierujący pojazdem marki Peugeot. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów w niedzielę (12 lutego br.) przed godz. 15.00 w Piszu. Badanie stanu trzeźwości tego mężczyzny wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Za popełnione wykroczenie kierującemu peugeotem grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł.