Czterech pijanych kierowców zatrzymanych w ciągu trzech godzin

Podsumowanie weekendu na piskich drogach to kierowcy po alkoholu, narkotykach i na zakazie.

Podczas minionego weekendu, na drogach powiatu piskiego, policjanci zatrzymali aż 4 kierowców jadących pod działaniem alkoholu. Wszyscy wyeliminowani zostali z ruchu w sobotę (28 stycznia br.) w godzinach od 12 do 15.
Pierwszego nieodpowiedzialnego kierowcę policjanci piskiej drogówki zatrzymali w miejscowości Drygały w gminie Biała Piska. Był to pojazd marki BMW, którym kierował 53-letni mieszkaniec Ełku. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Niespełna godzinę później, w tej samej miejscowości, funkcjonariusze zatrzymali do kontroli drogowej samochód marki BMW. Kierował nim 67-letni mieszkaniec Ełku, który miał niespełna 0,5 promila alkoholu w organizmie. Po godz.14.00 w Białej Piskiej policjanci skontrolowali motorowerzystę. Był to 34-letni mieszkaniec gminy Biała Piska, którego badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie. Czwarty kierujący pod działaniem alkoholu zatrzymany został do kontroli drogowej na terenie gminy Pisz. Był to 41-letni mieszkaniec pobliskiej miejscowości kierujący pojazdem marki Opel, który miał blisko 0,5 promila.

Wiele wskazuje na to, że za kierowanie samochodem pod wpływem środków odurzających odpowie 21-letni mieszkaniec piskiej gminy kierujący pojazdem marki Daewoo Lanos. Został zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę (29 stycznia br.) po godz. 13.00. Policjanci mieli podejrzenie, że kierowca jest pod wpływem środków odurzających. Potwierdził to wstępny test. Kierującemu pobrana została krew do badań. Jeśli analiza krwi wykaże obecność środków odurzających u 21-latka usłyszy on zarzut kierowania samochodem pod wpływem narkotyków.

Kierowcy jadący pod działaniem alkoholu oraz narkotyków stracili prawo jazdy. Do tego za popełnione wykroczenie jazdy samochodem w stanie po użyciu alkoholu, czyli w granicach od 0,2 do 0,5 promila alkoholu w organizmie grozi im kara aresztu albo grzywna nie niższa niż 2500 zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, czyli na poziomie powyżej 0,5 promila oraz za jazdę pod wpływem narkotyków kierującym grozi kara pozbawienia wolności do lat 2, zakaz prowadzenia pojazdów nawet na 15 lat i wysokie świadczenia pieniężne.

Surowe konsekwencje grożą też kierującemu pojazdem marki BMW, który został zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę po godz. 17.00 w miejscowości Grzegorz, w gminie Orzysz. Samochodem tym kierował 24-letni mieszkaniec Starogardu Gdańskiego. Kierowca ten był trzeźwy, ale jechał pomimo orzeczonego mu przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Zakaz ten obowiązywał go od kwietnia 2022 roku do kwietnia 2023 roku. Złamanie takiego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.