Zatrucie czadem – trzynastolatka z Pisza trafiła do szpitala

13-latka zasłabła w domu pod prysznicem. Nastolatka zatruła się tlenkiem węgla wydobywającym się z piecyka gazowego w łazience. Mieszkanka Pisza trafiła do szpitala.

Do poważnego zdarzenia związanego z zatruciem tlenkiem węgla doszło w sobotę po godz. 22.00 w jednym z bloków w Piszu. Policjanci otrzymali zgłoszenie, że ojciec znalazł swoją 13-letnią córkę nieprzytomną w łazience pod prysznicem.
Funkcjonariusze natychmiast pojechali na miejsce zdarzenia, gdzie przyjechały także inne służby ratunkowe. Strażacy stwierdzili, że w mieszkaniu jest bardzo duże stężenie tlenku węgla. Nastolatka zatruła się czadem wydobywającym się z piecyka gazowego w łaziance. Dziewczynka trafiła do szpitala w Piszu, a następnie przetransportowana została do Instytutu Medycyny Tropikalnej w Gdyni, gdzie musiała być poddana terapii w komorze hiperbarycznej. Życiu 13-latki nie zagraża już niebezpieczeństwo. Od początku sezonu służby ratownicze i policja z powiatu piskiego, już kilkadziesiąt razy interweniowały w sprawie czadu.

Pamiętajmy!

Niedrożne kominy, nieszczelna instalacja gazowa, palenie niebezpiecznych odpadów i śmieci powodują zagrożenie dla ludzkiego zdrowia i życia. Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu czujnika tlenku węgla. W tym mieszkaniu takiego urządzenia nie było. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu, co sygnalizuje włączającym się alarmem dźwiękowym. Brak takiego urządzenia może doprowadzić wręcz do tragedii.

Apelujemy o zachowanie zasad bezpieczeństwa przy ogrzewaniu domów i mieszkań.
Jak ustrzec się przed zagrożeniem zatrucia czadem:

– gdy mieszkanie ogrzewamy tradycyjnym piecem na węgiel i drzewo, w obrębie pieca nie przechowujmy rzeczy łatwopalnych;
– korzystajmy z usług kominiarzy, którzy sprawdzą prawidłowe funkcjonowanie kominów i wentylacji;
– nie pozostawiajmy włączonych elektrycznych i gazowych piecyków kiedy wychodzimy z domu lub idziemy spać;
– nie wrzucajmy do pieców materiałów niebezpiecznych i śmieci;
– przed wyjściem z domu lub zaśnięciem pogaśmy wszystkie lampiony i świece;
– zadbajmy o prawidłową cyrkulację powietrza i prawidłowe działanie wentylacji;
– dbajmy o czystość kratek wentylacyjnych;
– czad to bezwonny gaz więc zainwestujmy w dobry czujnik, który zaalarmuje nas kiedy tlenek węgla nagromadzi się w naszym mieszkaniu.