Odmówił przyjęcia wysokiego mandatu

Surowe konsekwencje grożą kierującemu pojazdem marki Renault, który w Pisz na ul. Kościuszki nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych.

We wtorek po godz. 10.00 policjanci piskiej drogówki zauważyli, że kierujący pojazdem marki Renault nie ustąpił pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście dla pieszych. Sytuacja miała miejsce w Piszu na ul. Kościuszki.
Samochodem kierował 29-letni mieszkaniec gminy Ełk. Mężczyzna twierdził, że nie zatrzymał się, bo nie chciał gwałtownie hamować, by nie spowodować zagrożenia w ruchu drogowym. W związku z popełnionym wykroczeniem policjanci zaproponowali kierującemu mandat w wysokości 1500 zł i 15 punktów karnych. Mężczyzna skorzystał z prawa do odmowy przyjęcia mandatu twierdząc, że jest on zbyt wysoki. Sprawa trafi teraz do sądu. 29-latkowi grozi grzywna w wysokości nie niższej niż 1500 zł, a maksymalnie do 30 000 zł.

Wykroczenie nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu jest przewinieniem, które objęte jest tzw. „recydywą” wprowadzoną przepisami z 17 września br. Oznacza to, że jeżeli kierowca popełni to samo wykroczenie w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia wysokość mandatu wzrośnie dwukrotnie, czyli w tym przypadku z 1500 zł do 3000 zł. Oprócz nieustąpienia pierwszeństwa pieszemu nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć także innych wykroczeń w ruchu drogowym, m.in.:

– wyprzedzanie na przejściu dla pieszych lub przed nim – pierwszy raz: 1500 zł/recydywa: 3000 zł;
– omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – pierwszy raz: 1500 zł/recydywa: 3000 zł;
– niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp.- pierwszy raz: 1500 zł/recydywa: 3000 zł;
– złamanie zakazu wyprzedzania – pierwszy raz: 1000 zł/recydywa: 2000 zł;
– wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie- pierwszy raz: 2000 zł/recydywa: 4000 zł;
– wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – pierwszy raz: 2000 zł/recydywa: 4000 zł;
– prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego podobnie działającego środka – pierwszy raz – 2500 zł/recydywa: 5000zł.

Należy pamiętać, że w poważnych sytuacjach policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. Wówczas grzywna może wynieść nawet 30 000zł.