Rozpędzony skuter wpłynął na plażę z turystami

Do poważnie wyglądającego zdarzenia doszło na plaży w Nowych Gutach. Rozpędzony skuter wodny wpłynął na plażę, gdzie wypoczywali turyści.

W środę (20 lipca br.) przed godz. 14.00 na plaży w miejscowości Nowe Guty w gminie Orzysz. Mężczyzna płynący skuterem po jeziorze Śniardwy spadł z niego do wody. Z relacji świadków wynika, że w pewnym momencie stanął on na skuterze, zdjął kamizelkę i odwiesił ją na kierownicę. Gdy to zrobił skuter wraz z kamizelką i podłączoną tzw. zrywką zaczął płynąć w kierunku plaży i wpłynął na brzeg. Wypoczywało tam mnóstwo osób. Mężczyzna oddalił się z miejsca zdarzenia, ale bardzo szybko został zatrzymany przez turystów i przekazany policjantom.
Funkcjonariusze ustalili, że jest to 23-latek, który płynął skuterem o mocy silnika 66 kW i nie miał do tego wymaganych uprawnień. Nie są one wymagane w przypadku jednostki pływającej o napędzie mechanicznym używanym do uprawiania sportu lub rekreacji o małej mocy silnika do 10 kW. W tym przypadku 23-latek powinien posiadać patent sternika motorowodnego. Mężczyzna ten był trzeźwy, a wynik badania pod kątem narkotyków był negatywny. W zdarzeniu tym na szczęście nie było osób poszkodowanych. Policjanci wyjaśniają przyczyny i okoliczności tego zdarzenia oraz ustalają, czy doszło do narażenia wypoczywających na plaży osób do bezpośredniego narażenia utraty ich życia lub zdrowia.

Funkcjonariusze apelują do wypoczywających nad wodą o zachowanie zdrowego rozsądku i przestrzeganiu kilku bardzo ważnych zasad:

– wypoczywaj bez alkoholu
– kąp się w miejscach do tego wyznaczonych
– pilnuj dzieci
– pływając jednostkami o napędzie mechanicznym sprawdź, jakie wymagane są do tego uprawnienia
– dopilnuj, by osoby miały na sobie kapoki.

Wypoczynek nad wodą w upalny dzień jest z pewnością bardzo przyjemny, ale ważne, aby był też bezpieczny.