15-latek jeździł nocą samochodem matki

Nocą policjanci piskiej prewencji zatrzymali do kontroli pojazd marki Ford. Funkcjonariusze byli bardzo zaskoczeni kiedy zobaczyli, że za kierowcą siedzi 15-latek.

W nocy z 6 na 7 kwietnia, tuż po północy policjanci piskiej prewencji, na ul. Wojska Polskiego w Piszu zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Ford. Jakież było zdziwienie funkcjonariuszy, kiedy zobaczyli, że kierownicą auta siedzi 15-latek z gminy Pisz.

Chłopak powiedział policjantom, że przyjechał do miasta odwieźć kolegę. Wykorzystał fakt, że matka spała, więc bez jej wiedzy i zgody wziął samochód. 15-latek chciał, aby policjanci nie informowali o tej sytuacji rodziców. Oczywiście było to nieuniknione. Policjanci o wszystkim powiadomili matkę chłopca, która odebrała syna oraz pojazd. Ze względu na to, że wykroczenia dopuścił się 15-latek, sprawa trafi do sądu rodzinnego i nieletnich.

Jazda bez uprawnień – co na to przepisy ?

Art. 94 § 1 Kodeksu Wykroczeń mówi: „Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 złotych”. W razie popełnienia tego wykroczenia orzeka się też zakaz prowadzenia pojazdów.
Oznacza to, że minimalna grzywna za kierowanie samochodem czy motocyklem bez uprawnień to 1500 złotych, a maksymalna to aż 30 tysięcy złotych. Orzeka się też zakaz prowadzenia pojazdów, a zatem wykroczenie nie może zakończyć się postępowaniem mandatowym, lecz sprawa trafia do sądu.