Stracili prawo jazdy za prędkość i alkohol

W trakcie minionego weekendu, na drogach powiatu piskiego, policjanci wyeliminowali z ruchu czterech kierowców jadących pod działaniem alkoholu i kierowcę po narkotykach.

W trakcie minionego weekendu policjanci, na drogach powiatu piskiego, zatrzymali aż pięciu nieodpowiedzialnych kierowców. Czterech z nich wsiadło za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu, a piąty był pod wpływem narkotyków.
Rekordzistą, wśród nietrzeźwych kierujących, okazał się 27-mieszkaniec Białej Piskiej, który jechał samochodem marki Audi. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów piskiej drogówki w sobotę po godz. 19.00 w miejscowości Drygały. Badanie stanu trzeźwości wykazało ponad 1 promil alkoholu w organizmie, co jest przestępstwem.

Ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie miał też kierujący pojazdem marki BMW zatrzymany do kontroli drogowej w niedzielę (27 marca br.) po godz. 3.00 na ulicach Pisza. Samochodem tym kierował 21-letni mieszkaniec Białej Piskiej. On również popełnił przestępstwo.
Pozostali dwaj kierowcy popełnili wykroczenia jadąc samochodem po użyciu alkoholu. To 39-letni mieszkaniec gminy Orzysz kierujący pojazdem marki Kia. Policjanci zatrzymali ten samochód do kontroli drogowej w sobotę przed godz. 9.00 w Bemowie Piskim. Drugim kierującym był 53-letni mieszkaniec Łomży jadący samochodem marki Dacia.

Pod działaniem narkotyków był kierujący samochodem marki Mitsubishi zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów w piątek (25 marca br.) po godz. 19.00 w Rucianem- Nidzie. Samochodem tym kierował 26-letni mieszkaniec tego miasta. Wstępne badanie testerem wykazało, że mężczyzna ten był pod działaniem amfetaminy. W tej sytuacji pobrana mu została krew do dalszych badań. Jeśli wynik będzie pozytywny 26-latek usłyszy zarzut popełnienia przestępstwa.
Kierowanie samochodem w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem narkotyków jest przestępstwem zagrożonym karą nawet do 2 lat pozbawienia wolności. Jazda pojazdem mechanicznym w stanie po użyciu alkoholu to wykroczenie, za które grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 zł.

Stracili prawo jazdy za nadmierną prędkość

Podczas weekendu, aż trzech kierowców straciło prawo jazdy za szybka jazdę. Rekordzista jechał przez Orzysz mając na liczniku 109 km/h w terenie zabudowanym.

Piękna słoneczna pogoda podczas weekendu sprawiła, że niektórzy kierowcy najwyraźniej zapomnieli o obowiązujących ograniczeniach prędkości. Nie stosując się do nich ponieśli dotkliwe konsekwencje. W ten sposób aż trzech kierowców straciło prawo jazdy za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w terenie zabudowanym. Każdy z nich ukarany też został mandatem karnym w wysokości 1500 zł i 10 punktami karnymi.

Pierwszym takim kierowcą był 60-letni mieszkaniec Orzysza jadący pojazdem marki Volkswagen. Został zatrzymany do kontroli drogowej przez policjantów piskiej drogówki w piątek po godz. 19.00. Było to w miejscowości Mikosze w gminie Orzysz. Kierowca volkswagena miał na liczniku 103 km/h przy ograniczeniu prędkości do 50 km/h.
Drugi kierowca, który stracił prawo jazdy za nadmierną prędkość, to 33-mieszkaniec Reszla kierujący pojazdem marki Dodge. W niedzielę (27 marca br.) po godz. 8.00 jechał przez Orzysz z prędkością 109 km/h. Poniósł konsekwencje za przekroczenie dopuszczanej prędkości w terenie zabudowanym o 59 km/h.
Kolejnego kierowcę jadącego ze znaczną prędkością policjanci zatrzymali do kontroli drogowej w niedzielę po godz. 9.00 w miejscowości Jeglin w gminie Pisz. Pojazdem marki Toyota kierowała 46-letnia mieszkanka Rucianego – Nidy. Jadąc w terenie zabudowanym miała na liczniku 99 km/h przy ograniczeniu prędkości na terenie tej miejscowości do 40 km/h, czyli przekroczyła ja o 59 km/h.

Policjanci przypominają
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za rażące przekroczenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym, czyli powyżej 50 km/h przewiduje się mandat, punkty karne oraz zatrzymanie dokumentu prawa jazdy w trakcie przeprowadzanej kontroli drogowej. Informację o zatrzymanym dokumencie policjanci przesyłają do właściwego starosty, który wydając decyzję administracyjną – formalnie zatrzyma ten dokument – za pierwszym razem na 3 miesiące. Ujawnienie faktu ponownego kierowania pojazdem w powyższym 3-miesięcznym okresie, będzie oznaczało jego wydłużenie do 6 miesięcy. Kolejnym etapem będzie cofnięcie uprawnienia do kierowania pojazdami.