W podziękowaniu za zebrane plony – Piskie Dożynki 2021

Przełom sierpnia i września to tradycyjnie czas organizowania dożynek, podczas których dziękujemy rolnikom ze zebrane plony i trud związany z codzienną pracą na roli.

W ubiegłym roku, ze względu na pandemię koronawirusa, nie mogliśmy uroczyście obchodzić Święta Plonów. Na szczęście w minioną niedzielę (5 września) znów mogliśmy podzielić się chlebem.
Zanim to nastąpiło, w kościele p.w. św. Jana Chrzciciela w Piszu, odbyła się msza św. dziękczynna, koncelebrowana przez ks. proboszcza Wojciecha Kalinowskiego. Po zakończeniu eucharystii rolnicy, władze samorządowe, mieszkańcy gminy Pisz i zaproszeni gości udali się w barwnym korowodzie dożynkowym na Plac Daszyńskiego. Na jego czele szli starostowie dożynek – Państwo Małgorzata i Marek Borkowscy z Kotła Dużego.
Główną cześć ceremonii rozpoczęły oficjalne przemówienia, które wygłosili m.in. Anna Wojciechowska – Posłanka na Sejm RP oraz gospodarz dożynek – Burmistrz Pisza Andrzej Szymborski.

– Dziękuję Wam za to, że dbacie, aby na naszym stole nie zabrakło chleba. Wasza ciężka praca zasługuje na naszą wdzięczność i szacunek. Życzę wszystkim rolnikom i ich rodzinom Błogosławieństwa Bożego. Niech praca sprawia Wam satysfakcję, daje zadowolenie oraz przynosi przyzwoite zyski. Życzę też, abyście mieli godnych następców.
Zapewniam Państwa, że jako samorząd będziemy dbać, żeby potrzeby wsi były realizowane uczciwie, sprawiedliwie i zgodnie z Waszymi potrzebami – zapewnił Andrzej Szymborski, Burmistrz Pisza.

Głos zabrał również przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, który odczytał list od Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Gustawa Marka Brzezina.
Nieco później na scenie przed ratuszem zagrała Piska Orkiestra Dęta. Dalsza część imprezy upłynęła pod znakiem muzyki ludowej. Biesiadę rozpoczął Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Rozóg, a zakończył, działający przy Piskim Domu Kultury, zespół Midem. W międzyczasie zaprezentowały się trzy grupy PDK – „Piszanie”, „Żywioł” oraz Kapela Wojtki.
W trakcie uroczystości rozstrzygnięto konkursy na: najładniejszy wieniec dożynkowy, równiankę, stoisko oraz potrawę (wyniki znajdziemy niżej).
Drugą część bloku artystycznego rozpoczęła śpiewająca muzyką pop – Stashka. Następnie zgromadzona publiczności mogła się pobawić wraz z zespołem Coverband oraz gwiazdą wieczoru – formacją Milano.
Jak zwykle, przy tego typu imprezach, nie zabrakło stoisk z rękodziełem, zdrową żywnością i swojskim jadłem. Poza tym można było zaszczepić się w Mobilnym Punkcie Szczepień oraz spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego.
Dziękujemy wszystkim za wspólne świętowanie i już dziś zapraszamy do udziału w przyszłorocznych Piskich Dożynkach.

WYNIKI KONKURSÓW DOŻYNKOWYCH

KONKURS – WIENIEC DOŻYNKOWY

I miejsce – Sołectwo Pietrzyki
II miejsce – Sołectwo Kwik
III miejsce – Sołectwo Rostki

KONKURS – POTRAWA DOŻYNKOWA

I miejsce – Sołectwo Snopki
II miejsce – Sołectwo Karwik
III miejsce – Sołectwo Rostki
Wyróżnienie – Sołectwo Kwik

KONKURS – STOISKO DOŻYNKOWE

I miejsce – Sołectwo Snopki
II miejsce – Sołectwo Kwik

KONKURS – RÓWNIANKA

I miejsce – Sołectwo Kwik
II miejsce – Sołectwo Rostki
III miejsce – Sołectwo Pietrzyki