Koniec manewrów Dragon 21

„Dragon 21” to najważniejsze w tym roku manewry Wojska Polskiego. W ćwiczeniu wzięło udział 9,5 tys. żołnierzy wszystkich rodzajów sił zbrojnych.

Ponad pół tysiąca żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej z obszaru 3 wschodnich brygad: warmińsko-mazurskiej, podlaskiej i lubelskiej
prowadziło działania w ramach osłony strategicznej państwa we współdziałaniu z wojskami operacyjnymi, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym czyli m.in. administracją publiczną. Na ćwiczenia zabrali nie tylko wyposażenie indywidualne, ale także różnego rodzaju pojazdy, m.in. ciężarowo-terenowe, quady, motocykle, a także sprzęt niezbędny do prowadzenia działań przeciwkryzysowych: maszty oświetleniowe, bezzałogowce FlyEye i agregaty prądotwórcze. Ćwiczenie 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT głównie było prowadzone w oparciu o infrastrukturę szkoleniową OSPWL Orzysz.

– Żołnierze 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej we współdziałaniu z 16 Dywizją Zmechanizowaną, 15. Giżycką Brygadą Zmechanizowaną oraz 25. Brygadą
Kawalerii Powietrznej wzięli udział w ćwiczeniach Dragon-21, które mają na celu wzmocnić zdolności obronne Polski.

fot. Krzysztof Mystkowski / DWOT

Udział w manewrach to ogromne doświadczenie oraz wzbogacanie nabytych już podczas wcześniejszych szkoleń umiejętności. Większość realizowanych działań miała wspólny mianownik – współdziałanie Wojsk Obrony Terytorialnej z Wojskami Operacyjnymi – powiedział ppłk. Łukasz BUCZKOWSKI. – Sprawdzaliśmy się między innymi w osłonie ważnej dla bezpieczeństwa państwa obiektów infrastruktury drogowej, jak również patrolowania okolic akwenów wodnych zarówno z wody jak i lądu. Podczas ćwiczeń zrealizowaliśmy również zadania związane z zabezpieczeniem dróg przemarszu wojsk operacyjnych oraz zabezpieczaliśmy ich działania we wskazanym rejonie. Do każdego zadania podeszliśmy bardzo poważnie traktując jako realne zagrożenie. Nabyte doświadczenie z pewnością zaprocentuje podczas przygotowania i realizacji dalszych szkoleń terytorialsów z Olsztyna.
Korzystając z okazji bardzo dziękuje żołnierzom wojsk operacyjnych za wspólną realizację
zadań” – , Dowódca 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie.

Jednym z zadań podczas ćwiczeń DRAGON-21 była ochrona mostu drogowego w
miejscowości Okartowo przed grupami dywersyjno- rozpoznawczymi.
Dzięki współpracy z plutonem kompanii technicznej wchodzącej w strukturę 15 batalionu
saperów w Orzyszu, żołnierze mieli możliwość monitorowania linii brzegowej jeziora
Śniardwy, w celu wykrycia zagrożenia.”- mówi st. szer. Zbigniew LENDZIŃSKI, żołnierz 45 blp biorący udział w ćwiczeniu DRAGON21.

Oprócz działań na rzecz wojsk operacyjnych żołnierze realizowali także własny program
szkolenia. Skupiali się na tzw. zielonej taktyce czyli działaniach w lasach, na polach. Uczyli się także budować schronienia i pozyskiwać pożywienie, realizowali zadania maskowania, trenowali również strzelanie dynamiczne, posługiwanie się radiostacją czy składanie meldunków. Podczas ćwiczeń mogliśmy obserwować całe spektrum działań prowadzonych na współczesnym polu walki. W manewrach zostały zaangażowane całe komponenty lądowe, morskie, powietrzne i wojsk specjalnych. Był to doskonały sprawdzian dla tysięcy żołnierzy, którzy rozproszeni na kilku poligonach mogli sprawdzić swoje umiejętności i kwalifikacje. Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj Sił Zbrojnych obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Wojsk Specjalnych, dzięki któremu możesz łączyć życie prywatne ze służbą dla ojczyzny. Chcesz zostać jednym z nas? W tym celu należy zgłosić się do odpowiednich, według miejsca zamieszkania Wojskowych Komend Uzupełnień i złożyć wniosek o powołanie. Można również skorzystać z platformy elektronicznej e-PUAP lub też skontaktować się z mobilnymi rekruterami, którzy popilotują cały proces rekrutacyjny.

fot. Krzysztof Mystkowski / DWOT