Za nami bezpieczny weekend na piskich drogach

W miniony weekend policjanci na drogach powiatu piskiego odnotowali jedynie kilka niegroźnych zdarzeń drogowych. Zatrzymali też dwóch kierowców będących pod działaniem alkoholu.

Pomimo zimowej aury i trudnych warunków drogowych miniony weekend na drogach powiatu piskiego należał do bezpiecznych. Policjanci odnotowali jedynie kilka niegroźnych zdarzeń drogowych. Kolizje najczęściej spowodowane były niedostosowaniem prędkości przez kierujących do warunków drogowych. Niestety nie zabrakło jednak dwóch nieodpowiedzialnych kierowców jadących na tzw. „podwójnym gazie”.
Pierwszego z nich policjanci piskiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej w niedzielę (13 grudnia br.) po godz. 10.00 w jednej z miejscowości na terenie gminy Ruciane- Nida. Był to 72-letni kierowca jadący pojazdem marki Volkswagen. Badanie stanu trzeźwości tego mężczyzny wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Jest to wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie mniejszej niż 50 złotych.
Drugiego nieodpowiedzialnego kierowcę patrol zatrzymał tego samego dnia po godz. 18.00 w Orzyszu. 64-letni mieszkaniec tego miasta kierował pojazdem marki Honda Civic. W tym przypadku już po otwarciu drzwi samochodu funkcjonariusze nie mieli żadnych wątpliwości, że kierowca jest nietrzeźwy, bo wyraźnie czuć było od niego alkohol. Potwierdziło to badanie stanu trzeźwości, które wykazało blisko 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Policjanci przypominają

Kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) jest przestępstwem, za które grozi:
– kara pozbawienia wolności do lat 2
– zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
– świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pokrzywdzonych oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 do 60 000 złotych.