Dokarmianie ptaków

Zima to trudny okres dla ptaków. Warunki atmosferyczne utrudniają zdobywanie pokarmu. Pożywienie często znajduje się pod pokrywą śnieżną albo jest zamarznięte.

Dlatego, aby pomóc naszym skrzydlatym przyjaciołom przetrwać ciężkie zimowe warunki, należy je dokarmiać.

Kiedy ptaki potrzebują naszej pomocy?

Dokarmianie ptaków powinniśmy zacząć wtedy, kiedy nastaną pierwsze przymrozki, a pokrywa śnieżna uniemożliwi im żerowanie. Przy dodatnich temperaturach ptaki powinny radzić sobie same. Bardzo ważną sprawą jest również zakończenie dokarmiania, które powinno skończyć się wraz z nadejściem wiosny, gdy pokrywa lodowa całkowicie zniknie z ziemi.
Ważne jest, aby nie zaczynać dokarmiania zbyt wcześnie. Ptaki bardzo szybko przyzwyczajają się do sprawdzonego źródła pokarmu, a to może zaburzyć ich wędrówkę. Zostają wtedy w Polsce, a gdy nadejdą mrozy mają problem w przetrwaniu zimy.

Karmnik dla ptaków

Pierwszą istotną rzeczą, aby pomóc naszym ptakom przetrwać zimę jest przygotowanie karmnika. Gotowy karmnik możecie kupić w sklepie budowlanym, ale większa satysfakcja będzie, gdy zrobicie go sami z półproduktów dostępnych w domu. Rozmiary karmnika powinny być dostosowane do wielkości ptaków. Karmnik powinien zabezpieczać pokarm przed rozwianiem i zasypaniem pokarmu. Powinien mieć daszek chroniący pokarm przed deszczem i śniegiem, a także zapewnić im swobodny przylot i odlot. Ptaki w karmniku narażone są na różnego rodzaju ptasie choroby. Dlatego trzeba pamiętać o regularnym sprzątaniu resztek zepsutego pokarmu i odchodów.
Ogromne znaczenie ma również umiejscowienie karmnika. Powinien on być solidnie zamocowany do podłoża lub do drzewa, aby nie spadł podczas wiatru oraz w takim miejscu, aby uniemożliwić dostęp drapieżnikom np. kotom.

Czym karmić ptaki?

Do karmienia ptaków używamy tylko naturalnych produktów – nie przetworzonych przez człowieka. Ptaki dokarmiane są nasionami słonecznika, prosa, rzepaku, zbóż, orzechami itp. Nasiona te zawierają dużo białka i tłuszczu, są więc dobrym pokarmem dla ptaków zimujących: głównie sikorek, wróbli, mazurków gili i zięb. Popularną formą karmy są tzw. „pyzy”, czyli kule tłuszczowe wykonane z wysokiej jakości tłuszczu, z dodatkiem nasion oleistych oraz ziaren zbóż . Jest to przysmak dla sikorek, dzięciołów, gili i jemiołuszek.
Pamiętajmy jednak o sprawdzaniu jakości i świeżości pokarmu. Zepsute jedzenie, czy zjełczała słonina może zaszkodzić naszym ptaszkom.

Czym nie można karmić ptaków?

Bardzo często ptaki dokarmiane są w przypadkowy i nieprzemyślany sposób. Wiele osób dokarmia je chlebem, co jest błędem. Pieczywo nie sprzyja ptasiemu układowi trawiennemu. Produkty solone i słodkie również nie są odpowiednim pokarmem dla naszych ptaszków. Kasze natomiast należy podawać tylko i wyłącznie ugotowaną (nieugotowana pęcznieje w przewodzie pokarmowym). Niewłaściwy rodzaj pokarmu powoduje więcej szkód niż pożytku.

Jak samodzielnie zrobić „pyzę”?

Niesolony smalec w kostkach rozpuścić tak by nie dopuścić do wrzenia. Dosypać łuskanego słonecznika, mieszanki dla ziarnojadów, łuskanych orzechów w proporcjach takich, żeby smalec skleił nasiona. Gdy nasza mieszanka ostygnie, należy uformować kule, włożyć je do siatki i związać sznurkiem. Pozostawić w zimnych miejscu do stężenia smalcu. Gotowe, wieszać w bezpiecznym miejscu.