Uzbrojeni żołnierze i wozy opancerzone na ulicach? O co chodzi?

Żołnierze patrolujący piskie ulice to niecodzienny widok. Uzbrojeni w długą broń budzili zaciekawianie i niepokój wśród piszan.

Pojawienie się żołnierzy na ulicach Pisza nie jest powiązane w żaden sposób z aktualną sytuacją epidemiologiczną w kraju.
– Po BullRun 14 i Husynne to kolejny z epizodów ćwiczenia taktycznego z wojskami pod nazwą Tumak20, który jest ćwiczony praktycznie. Zawiszacy w miejscowościach Ełk, Orzysz, Pisz i Grajewo w ramach współpracy z Układem Pozamilitarnym wspomagają działania centrów zarządzania kryzysowego miast, ochraniając infrastrukturę krytyczną – poinformowała kpt. Martyna Kupis, oficer prasowy 15GBZ. – Celem zajęć jest doskonalenie współpracy z lokalną administracją publiczną w wypadku zaistnienia sytuacji kryzysowych, a także doskonalenie sprawnego przemieszczania się wojsk do wyznaczonych rejonów.
O ile w Piszu na ulicach pojawiło się kilka żołnierskich patroli, to w Orzyszu na ulice wyjechały pancerne wozy bojowe i oddziały szturmowe ze snajperami.

Zgodnie ze scenariuszem ćwiczenia Tumak20 prowadzonego przez 16 Dywizja Zmechanizowana Urząd Miejski w Orzyszu został opanowany prze grupę dywersyjną przeciwnika. Pododdziały 15GBZ przy wsparciu Żandarmerii Wojskowej oraz Policji realizowały szturm obiektu z zadaniem zneutralizowania przeciwnika oraz uwolnienia przetrzymywanych zakładników. Działania grupy szturmowej wspierane były izolacją rejonu w postaci kordonów bezpieczeństwa z pododdziałów zmechanizowanych. W czasie zajęć doskonalone były procedury współpracy z policja ŻW. Ćwiczenia będą realizowane w dniach 23-24 listopada 2020 r.

info: plut. Bartek Grądkowski, szer. Adrian Staszewski Fot: 15GBZ