Justyna Szafran zaśpiewa w Praniu przeboje Édith Piaf, recytował będzie Andrzej Chyra

W sobotę wystąpi na scenie Leśniczówki Pranie, charyzmatyczna, obdarzona niezwykłym głosem Justyna Szafran.

Aktorka zaśpiewa największe przeboje Édith Piaf w polskim tłumaczeniu Andrzeja Ozgi, wyczarowując cudowny klimat uliczek Montmartre’u. Publiczność zatopi się w atmosferze Paryża, o jakim śpiewała Piaf, tego spoza zasięgu wielkich świateł, Paryża wąskich uliczek, biedy i mrocznych zaułków.

Justyna Szafran kilkanaście lat temu w Teatrze im. W. Bogusławskiego w Kaliszu występowała w sztuce Pam Gems “PIAF” w reżyserii Jana Szurmieja, wcielając się w rolę Édith Piaf (premiera 8 kwietnia 2001 roku). Po tym spektaklu aktorka została okrzyknięta jedną z najwybitniejszych polskich interpretatorek piosenek tej francuskiej artystki, obok Agnieszki Matysiak i Anny Sroki-Hryń.

18 lipca, godz. 18.00 “PIAF” – recital Justyny SZAFRAN z zespołem w składzie: Rafał KARASIEWICZ – fortepian, Jakub OLEJNIK – kontrabas
Bilety: 50 z / liczba miejsc ograniczona z powodu obostrzeń epidemicznych

W niedzielę 19 lipca o godzinie 17.00, Pranie zaprasza na XXXVII edycja koncertów “Muzyka u Gałczyńskiego”.

Gościem leśniczówki będzie aktor Adrzej Chyra, który poezją i prozą zabierze widzów na Sycylię, narracja Marek Zagańczyk, muzyka: Rafał Zambrzycki – skrzypce i Agnieszka Panasiuk – fortepian (utwory K. Szymanowskiego). Wydarzeniu towarzyszył będzie kiermasz i promocja książek wydawnictwa Austeria.

Leonardo Sciascia pisał, że “Sycylia jest tajemnicza, bezlitosna, mściwa i przepiękna”. Mówiąc o niej trzeba zacząć od baśni, a właściwie poważniej od mitu, od starcia Zeusa z Tyfonem, bo każda opowieść powinna mieć swój godny początek. Ale tak naprawdę nie da się zrozumieć Sycylii bez znajomości jej dziejów, na ogół zagmatwanych (są w tej historii Grecy, Rzymianie, Arabowie, Żydzi, Normanowie, Andegaweni, Aragończycy i Burbonowie). Nie można pojąć Sycylii bez narosłej wokół niej literatury, pisanej w zachwycie i przerażeniu, w blasku życia i cieniu śmierci, przez tych, którzy Sycylię ukochali i tych, którzy często nie mieli już sił by żyć w niej na co dzień. Pozostała jednak w ich pamięci, jest na stronicach ich książek. To właśnie dzieła Vergi, Brancatiego, Vittoriniego i tych, bardziej znanych de Roberto, Tomasiego di Lampedusa, Pirandella i Sciascii, nie wspominając przybyszów spoza Włoch, tworzą tekst sycylijski, wyjątkowy palimpsest układany w kilku przynajmniej językach. Ma też Sycylia swoich polskich miłośników. Nie sposób o niej myśleć bez Szymanowskiego i Iwaszkiewicza, za którymi kroczą ich kontynuatorzy.
O tropach sycylijskich rozmawiać będą Wojciech Ornat szef wydawnictwa Austeria (z siedzibą w Krakowie, Budapeszcie i w Syrakuzach) i Marek Zagańczyk, autor szkiców o literaturze i krajobrazie. Towarzyszyć im będzie muzyka Karola Szymanowskiego i wybrane fragmenty z książek sycylijskich czytane przez Andrzeja Chyrę
Rafał Zambrzycki – jest absolwentem Yehudi Menuhin School oraz uczelni w Manchesterze (klasa Wen Zhou Li) i Wiedniu (klasa Gerharda Schulza). Zasłynął jako zwycięzca konkursów BBC Young Musician of the Year i Parkhouse Award International Chamber Music Competition w Londynie; otrzymał również II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym w Luksemburgu. Od stycznia 2014 r. jest koncertmistrzem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. W latach 2005-2014 pełnił tę funkcję w Ensemble Modern – jednego z czołowych europejskich zespołów, specjalizujących się w wykonawstwie muzyki współczesnej. Ponadto, w charakterze koncertmistrza gościnnego, współpracuje z Orchestra dell Accademia Nazionale di Santa Cecilia, Scottish Chamber Orchestra i BBC Symphony Orchestra. Koncertował w wielu krajach Europy, Azji, Ameryce Północnej, Afryce i na Bliskim Wschodzie współpracując ze znakomitymi orkiestrami i dyrygentami. Jest założycielem zespołu Dimension Piano Trio prowadzi także działalność pedagogiczną; jako wykładowca kursów mistrzowskich gościł m.in. w New World Center w Miami, Centralnym Konserwatorium Muzycznym w Pekinie, Konserwatorium Muzycznym w Strasburgu, na Uniwersytecie Chińskim w Hongkongu oraz w Austrii, Grecji, Korei Południowej i Japonii.
Agnieszka Panasiuk jest absolwentką Akademii Muzycznej im. S. Moniuszki w Gdańsku z klasy fortepianu prof. K. Popowej-Zydroń oraz Royal Academy of Music w Londynie, gdzie jako stypendystka Krein Scholarship RAM uzyskała dyplom z wyróżnieniem. Podczas nauki w RAM została finalistką konkursu Delius Prize 2005. Przez blisko dekadę związana była z życiem muzycznym Islandii, gdzie mieszkała wraz z mężem, wiolonczelistą Pawłem Panasiukiem i współpracowała m.in z North Iceland Symphony Orchestra, Salurinn Kopavogur, a także była wykładowcą w islandzkiej Academy of the Arts w Reykjaviku. Pianistka brała udział w wielu festiwalach na terenie Wielkiej Brytanii, Islandii, Austrii i Danii, a także odbyła wiosną 2008 tournee koncertowe po Japonii, gdzie występowała m.in. z orkiestrą Bow Ensemble Tokyo. Od roku 2010 związana jest z życiem muzycznym Olsztyna i regionu, jest wykładowcą w Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską i koncertuje głównie jako kameralistka.