W piskiej bibliotece szyją maski – samemu też ją możesz zrobić – po co przepłacać

Nie ma czytelników, po książki też nikt nie przychodzi więc szyją maseczki ochronne. Piska biblioteka walczy z koronawirusem

Miejsko – Gminna Biblioteka Publiczna w Piszu, podobnie jak setki innych tego typu placówek w Polsce, musiała z powodu panującej epidemii ograniczyć działalność. Co zatem robić jeśli nie ma czytelników, a wypożyczalni cisza? Decyzja była prosta – uruchomiono produkcję, tak dziś potrzebnych maseczek ochronnych. W piskiej bibliotece od kilku dni słychać maszyny do szycia. Panie bibliotekarki zamieniły swoje biurka w polowe pracownie krawieckie. Razem z nimi szyją też czytelniczki w swoich domach.

– Epidemia pozbawiła nas czytelników więc znaleźliśmy na ten czas inne zajęcie – szycie maseczek ochronnych. – powiedziała Katarzyna Sawicka, dyrektor M-GBP w Piszu. – Mamy już gotowych ponad tysiąc maseczek. Do naszej akcji przyłączyły się również nasze czytelniczki, które szyją w domach.

Maseczki z biblioteki szyte są z myślą o mieszkańcach Pisza. Będzie je można otrzymać bezpłatnie. Informacja, kiedy będzie można się po nie zgłaszać zostanie podana w oddzielnym komunikacie. Już dziś po maseczki mogą się zgłaszać wolontariusze zaangażowani w pomoc osobom starszym, niepełnosprawnym i objętym kwarantanną domową.

Maseczka ochronna – nie musisz przepłacać w prosty sposób możesz zrobić ją sam.

Co warto wiedzieć o maseczkach? Czy jej noszenie ma sens?

Jak radzi WHO, noszenie ochronnej maski ma sens tylko wówczas, gdy opiekujemy się chorym, sami jesteśmy zakażeni koronawirusem 2019-nCoV albo podejrzewamy u siebie zakażenie. Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zalecają noszenie maseczek wszystkim osobom mającym gorączkę, trudności z oddychaniem, kichającym i kaszlącym.

Maseczki ochronne są skuteczne tylko w połączeniu z innymi środkami ochronnymi, zwłaszcza myciem rąk. WHO informuje na swoich stronach, że maska nie ochroni przed infekcją, a nawet może stać się jej źródłem, jeśli nosząca ją osoba lekceważy inne działania profilaktyczne.

Maseczki: jak ich używać

– noś maseczkę jeśli kaszlesz lub kichasz (gdy masz objawy wskazujące na infekcję dróg oddechowych),
– jeśli jesteś zdrowy, to powinieneś nosić maseczkę tylko wtedy, gdy opiekujesz się osobą zainfekowaną nowym koronawirusem (lub osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie).

Eksperci WHO podpowiadają jednocześnie, jak należy korzystać z maseczek ochronnych, gdyż nieumiejętne ich stosowanie może przynieść więcej szkody niż pożytku:

– maseczki skutecznie chronią cię tylko wtedy, gdy są właściwie używane, co oznacza m.in. towarzyszące ich noszeniu częste mycie rąk – z użyciem mydła lub środków dezynfekujących na bazie alkoholu (ręce należy też umyć przed założeniem maseczki),
– zakładając maseczkę dokładnie zakryj nią usta i nos, tak aby nie było żadnych szpar pomiędzy maseczką a twarzą,
– unikaj dotykania maseczki, którą nosisz na twarzy, a jeśli to ci się zdarzy, umyj ręce,
– zmień maseczkę na nową wtedy, kiedy poczujesz, że jest już mocno zawilgocona,
– po zdjęciu maseczki jednorazowego użytku nie zakładaj jej ponownie, lecz od razu wyrzuć do zamkniętego pojemnika na śmieci,
– zdejmując maseczkę rób to tak, aby dotykać ją tylko „od tyłu” (czyli unikając dotykania jej zewnętrznej części), po czym koniecznie umyj ręce.