Naruszyli zasady kwarantanny – jeden zaprosił kolegów na alkohol, drugi poszedł na rogi

Policyjne patrole z powiatu piskiego systematycznie sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną domową przestrzegają zasad jej obowiązywania. Kontrolując mieszkańca Orzysza, funkcjonariusze nie zastali go w miejscu zamieszkania.

W trakcie jednej z kontroli, funkcjonariusze z Orzysza sprawdzali, czy mieszkaniec miasta rzeczywiście przebywa w swoim domu. Najpierw do niego zadzwonili i oczekiwali, że pokaże się w oknie, potwierdzając, że jest w mieszkaniu. Tymczasem okazało się, że mężczyzny nie było w miejscu zamieszkania. W rozmowie telefonicznej wyjaśnił policjantom, że od kilku godzin jest w lesie szukając poroży. Dodał, że nie widzi w tym nic złego, bo pojechał własnym samochodem i jest sam.

Policjanci przypominają, że osoby objęte kwarantanną domową pod żadnym pozorem nie mogą wychodzić z domu. Grożą za to konsekwencje prawne. W tym przypadku funkcjonariusze wystąpią do sądu z wnioskiem o ukaranie tego mężczyzny. O zaistniałej sytuacji powiadomione zostaną także służby sanitarne, które mogą nałożyć wysoką karę administracyjną w wysokości 30 000 złotych.

To nie jedyny przykład nieodpowiedzialnego zachowania osoby objętej kwarantanną domową w naszym powiecie. W innym przypadku, także mieszkaniec z Orzysza, po powrocie z zagranicy zaprosił do siebie kolegów, z którymi spożywał alkohol. Sprawa ta także będzie wyjaśniana przez funkcjonariuszy w kwestii naruszenia zasad kwarantanny domowej.

Nie przestrzegając kwarantanny, narażamy życie i zdrowie innych osób. Weźmy odpowiedzialność za siebie oraz swoich najbliższych. Respektujmy przepisy obowiązujących ustaw oraz rozporządzeń- to nasze wspólne dobro!

Policjanci wspólnie z żołnierzami WOT sprawdzają osoby objęte kwarantanną

Każdego dnia policjanci, na terenie powiatu piskiego, sprawdzają czy osoby objęte kwarantanną domową stosują się do zaleceń oraz czy nie potrzebują pomocy. Dodatkowo z radiowozów można usłyszeć komunikaty z prośbą o niegrupowanie się oraz pozostanie w domach. W działaniach tych funkcjonariuszy wspierają żołnierze WOT. Wszystko po to, by mieszkańcy naszego powiatu byli bezpieczni i zdrowi.

Policyjne patrole codziennie sprawdzają osoby objęte kwarantanną domową. Nie mają jednak z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą do ich domów czy mieszkań. Zawsze są to umundurowani policjanci, którzy telefonicznie, przez domofon, bądź też z bezpiecznej odległości potwierdzają obecność konkretnej osoby. Dodatkowo funkcjonariusze zachęcają do zainstalowania darmowej, bezpiecznej aplikacji „Kwarantanna domowa”. Pytają też czy osoby objęte kwarantanną nie potrzebują jakiejś pomocy lub wsparcia. Jeśli tak- informują o tym odpowiednie instytucje.

Do realizacji tych zadań w pierwszej kolejności kierowani są dzielnicowi, którzy znają swój rejon służbowy i jego mieszkańców. W działaniach tych policjantów wspierają żołnierze WOT.Dodatkowo z radiowozów można usłyszeć komunikaty następującej treści:

„Szanowni Państwo ! Tu Policja! W związku z ogłoszoną w Polsce epidemią koronawirusa prosimy, aby dla własnego bezpieczeństwa pozostać w domach. Jeżeli niezbędne jest opuszczenie miejsca zamieszkania należy unikać bezpośredniego kontaktu z innymi osobami zachowując dystans co najmniej 2 metrów. Prosimy o niegrupowanie się, aby zminimalizować ryzyko zakażenia. Apelujemy – zostańcie w domach ! To od odpowiedzialnej postawy każdego z nas, nie tylko dzisiaj i jutro, ale także przez cały czas trwania epidemii zależy zdrowie i życie nasze oraz najbliższych”. Komunikaty mają na celu przypomnienie mieszkańcom o zachowaniu środków ostrożności, by zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Pamiętajmy! Każda osoba objęta kwarantanną musi być odpowiedzialna i nie może narażać innych. W tym trudnym dla wszystkich okresie ważne jest, aby stosować się do poleceń funkcjonariuszy! Osoby objęte kwarantanną powinny, nie tylko z obowiązku prawnego, ale także społecznego dbać o innych i poddać się rygorom izolacji. Zobowiązane są one przebywać w miejscu zamieszkania.