Służby sanitarane na ulicach – Nie bójmy się „Białych niedźwiedzi”

Dziś w różnych miejscach powiatu piskiego pojawili się lub mogą pojawić służby sanitarne, ubrane w specjalne kombinezony ochronne i maski.

Widoku na ulicach tak zwanych „białych niedźwiedzi”, jak od niedawna nazywa się osoby zabezpieczone odzieżą sanitarną nie należy odbierać jako wzrost zagrożenia epidemicznego na naszym terenie, a zwłaszcza nie łączyć go z pierwszym potwierdzonym przypadkiem zachorowania na koronawirusa w powiecie piskim.
Pojawienie się służb sanitarnych w uniformach ochronnych związane jest odbywaniem rutynowych wizyt u osób przebywających na domowych kwarantannach w celu pobrania drugich prób do badań na obecność wirusa 2019-nCoV. W powiecie piskim aktualnie na kwarantannie domowej przebywa 83 osoby. Przechodzenie kwarantanny nie oznacza, że osoby nią objęte są chore na koronawirusa i mogą stanowić zagrożenie dla innych.
Służby sanitarne i porządkowe apelują do mieszkańców o zachowanie spokoju i stosowanie się do zaleceń wynikających z obowiązującego w Polsce stanu epidemii. Przede wszystkim nie popadaniu w panikę i rozpowszechnianiu niepotwierdzonych i nieprawdziwych informacji. Do osób przebywających na kwarantannie, stosowania się do zaleceń w szczególności zakazu opuszczania miejsca zamieszkania. My też włączmy się w akcję #zostańwdomu

Koronawirus w województwie

Warmińsko-Mazurskie. Na Warmii i Mazurach potwierdzono we dziś (wtorek) przed południem nowy przypadek zachorowania na COVID-19. W sumie z regionu zachorowało 26 osób – podał rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek. Rzecznik poinformował, że zdiagnozowany pacjent to starsza kobieta z Olsztyna, która powróciła z Włoch. Jej stan lekarze oceniają jako dobry. Przebywa w szpitalu w Ostródzie.

Foto jest ilustracją do tekstu

Czytaj także: