Odcisk buta pomógł zatrzymać włamywaczy

Kryminalni z piskiej komendy zatrzymali 4 mężczyzn podejrzanych o dokonanie kilku włamań w Piszu. Sprawcy są w wieku od 19 do 39 lat.

Punktem zwrotnym w wyjaśnieniu okoliczności czterech kradzieży z włamaniem przez piskich kryminalnych było zabezpieczenie odcisku buta pozostawionego przez jednego ze sprawców na miejscu zdarzenia. Idąc tym tropem policjanci ustali i zatrzymali trzech mężczyzn podejrzanych o włamanie na strych domu jednorodzinnego w Piszu. Zdarzenie to miało miejsce na początku września 2019 roku. Ze strychu zginęła deska snowboardowa, dwie pary łyżew, dwa kaski narciarskie oraz dwie sztuki gogli. Właściciel wycenił wartość strat na kwotę 1500 złotych. Policjanci odnaleźli skradzioną deskę w miejscowym lombardzie.

Dwóch mężczyzn w wieku 19 i 39 lat usłyszało zarzuty kradzieży z włamaniem, a trzeci ( w wieku 25 lat) zarzut oszustwa. Zastawił on w lombardzie skradzioną deskę snowboardową za kwotę 100 zł. Wprowadził tym samym właściciela w błąd twierdząc, że przedmiot ten należy do niego. Śledczy ustalili też, że zatrzymany przez nich 19-latek jest poszukiwany przez organy ścigania celem odbycia kary 149 dni pozbawienia wolności za przestępstwo kradzieży i oszustwa. Mężczyzna trafił do zakładu karnego.

Kryminalni nie poprzestali na tych zatrzymaniach. W dalszej kolejności ustalili, że 39-letni mieszkaniec Pisza, który już usłyszał zarzut, w maju 2019 roku dokonał też kradzieży z włamaniem do kontenera pracowniczego stojącego na terenie miasta. Podważając okno i podnosząc roletę zabezpieczającą dostał się on do środka. Zginęły elektronarzędzia oraz 80 litrów oleju napędowego z ciągnika. Wartość strat wyceniono na kwotę blisko 25 000 złotych. Wśród zatrzymanych w minionym tygodniu mężczyzn był też 26-letni mieszkaniec Pisza. Mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem do kiosku ze zniczami. Jednak na swoim koncie miał też włamanie do dwóch nowo budowanych domów na terenie miasta. Z jednego z nich ukradł przewody zasilające oraz mieszadło elektryczne. Natomiast z budynku gospodarczego drugiego z nich zabrał halogeny dwa przedłużacze o długości 30 m każdy. Łączna wartość strat to kwota 2500 złotych. Wszyscy zatrzymani za popełnione przestępstwa odpowiedzą przed sądem. Za dokonanie kradzieży z włamaniem grozi kara pozbawienia wolności do lat 10. Oszustw zagrożone jest natomiast karą w wymiarze od 6 miesięcy d o lat 8.