Grupa piszan przechodzi “kwarantannę” po powrocie z Chin

Grupa emerytów i nauczycieli z Pisza przebywała na tygodniowej wycieczce w Chinach. Po powrocie do kraju uczestnicy wyjazdu przechodzą domową “kwarantannę”.

Łącznie do Chin poleciało 28 osób. Wycieczka obejmowała zwiedzanie Pekinu i okolicznych atrakcji turystycznych. Wyjazd trwał od 19 do 27 stycznia, a jego organizatorem był Oddział Rejonowy Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Piszu. Razem z emerytami i rencistami do Chin poleciała kilkuosobowa grupa nauczycieli z piskich szkół. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy uczestnicy wyjazdu przechodzą aktualnie domową “kwarantannę” i mają zalecone obserwowanie stanu zdrowia i nie wychodzenie z domów. Powodem zalecenia środków ostrożności jest oczywiście śmiertelnie niebezpieczny koronawirus, który pojawił się w ostatnich tygodniach w chińskiej prowincji Wuhan, oddalonej od Pekinu o 1100 kilometrów. Czy mamy powody do niepokoju? Spróbujemy o to zapytać powiatowego inspektora sanitarnego. Do tematu powrócimy.

Uczestnicy wycieczki do Pekinu zamieścili na publicznie dostępnych profilach facebook zdjęcia, na których widać jak Chińczycy zabezpieczają się przed koronawirusem zakładając maski na twarz.
Fot. facebook
Czytaj także:

Liczba zachorowań rośnie

Koronawirus z Wuhan oznaczony skrótem ncov-2019 stał się synonimem zagłady. Wywodzi się od zwierząt, jednak to człowiek pada jego ofiarą. Objawy zakażenia przypominają grypę, ale nie tylko. Co najmniej 259 osób zmarło w Chinach w wyniku zarażenia koronawirusem, a liczba zakażonych wzrosła do 11 791, wynika z danych przedstawionych przez chińskie służby w sobotę. W samej prowincji Hubei, będącej centrum rozprzestrzeniania się wirusa powodującego groźne zapalenie płuc, zmarło w piątek kolejnych 45 osób, a 1347 zostało zainfekowanych. W sumie w tej prowincji koronawirusem zakażonych jest już ponad 7 tysięcy osób. Koronawirus przedostał się do wszystkich prowincji i regionów Chin a także do około 25 krajów świata, w tym do USA, Niemiec, Francji i Finlandii. Jak dotąd nie pojawiły się jednak doniesienia o zgonach poza Chinami kontynentalnymi.

Koronawirus – światowa epidemia

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w czwartek, że rozprzestrzenianie się koronawirusa stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. W związku z tym zaleca wszystkim państwom, by podejmowały działania powstrzymujące rozprzestrzenianie się wirusa 2019-nCoV. Chodzi m.in. o monitorowanie sytuacji, wczesne wykrywanie przypadków zakażenia i identyfikowanie osób, które mogły mieć kontakt z zainfekowaną osobą.
Fot tytułowe. pixabay.com

Główny Inspektor Sanitarny Zaleca

27 stycznia br. na stronach internetowych Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Piszu opublikowany został specjalny komunika dla podróżujących do Chin.