Nietrzeźwi za kierownicą – konsekwencje mogą być wysokie

W trakcie minionego weekendu na drogach powiatu piskiego policjanci odnotowali kilka niegroźnych kolizji. Wyeliminowali z ruchu dwóch nietrzeźwych kierujących.

Pierwszego z nich zatrzymali do kontroli drogowej w niedzielę 13 października br. po godz. 22.00 w Białej Piskiej. Był to pojazd marki Daewoo Matiz, którym kierował 48-letni mieszkaniec powiatu ostrołęckiego. Już po otwarciu drzwi tego auta funkcjonariusze nie mieli wątpliwości, że kierowca jest nietrzeźwy. Potwierdziło to badanie stanu trzeźwości 48-latka, które wykazało prawie 2,5 promila alkoholu w organizmie.

Drugiego nietrzeźwego kierowcę patrol zatrzymał w poniedziałek ( 14 października br.) tuż po północy również w Białej Piskiej. Był to pojazd marki Ford. Za kierownicą siedział 41-letni mieszkaniec Ełku. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało ponad 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości – konsekwencje prawne

Policjanci przypominają, że kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem zagrożonym karą nawet 2 lat pozbawienia wolności. Do tego sąd orzeka środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów nawet do 15 lat przy czym minimalny okres, na jaki zakaz ten jest orzekany to 3 lata. Dodatkowo kodeks karny wykonawczy przewiduje możliwość orzeczenia przez sąd zmiany sposobu wykonywania zakazu prowadzenia pojazdów na zakaz prowadzenia pojazdów niewyposażonych w blokadę alkoholową. Z możliwości tej osoba będzie mogła skorzystać nie wcześniej niż po upływie co najmniej połowy orzeczonego wymiaru. W przypadku, gdy zakaz prowadzenia pojazdów orzeczono dożywotnio, po upływie co najmniej 10 lat istotne jest, iż o ewentualnej zmianie sposobu wykonywania zakazu ostatecznie zdecyduje sąd.Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się też liczyć z dotkliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tysięcy złotych w przypadku osoby, która po raz pierwszy dopuściła się takiego czynu. W sytuacji, kiedy osoba po raz kolejny kieruje pojazdem w stanie nietrzeźwości świadczenie pieniężne jest nie mniejsze niż 10 tysięcy złotych.