Konie narowiste – to warto zobaczyć

“Konie narowiste” to wyjątkowy spektakl muzyczny w reżyserii Jerzego Satanowskiego. Widowisko w znakomitej obsadzie aktorskiej będzie można zobaczyć w sobotę w Leśniczówce Pranie.

W spektaklu wystąpią: Artur ŻMIJEWSKI, Mirosław BAKA, Artur BARCIŚ, Mirosław CZYŻYKIEWICZ, Arkadiusz BRYKALSKI, Mariusz KILIAN, Beata LERACH, Anna OZNER, Margita ŚLIZOWSKA, Magdalena PIOTROWSKA oraz zespół muzyczny KAMELEON SEPTET pod kierunkiem Hadriana Tabęckiego. “Konie narowiste” to jeden z najlepszych spektakli Jerzego Satanowskiego, ułożony z pieśni Włodzimierza Wysockiego w znakomitych polskich tłumaczeniach, w aranżacji Hadriana Tabęckiego i w brawurowym wykonaniu. Powstał w 25 rocznicę śmierci Wysckiego 14 lat temu i od tego czasu ukazał się na płycie CD, był transmitowany w TVP i wielokrotnie, z wielkim powodzeniem powtarzany w Polce i za granicą. W rolę Wysockiego wciela się pięciu aktorów i bard, każdy o innej osobowości artystycznej by snuć opowieść – zabawną, liryczną, dramatyczną lub po rosyjsku “duszoszczypatielną”. ”Konie narowiste” to tytuł jednego z utworów Wysockiego i symbol zbuntowanego bohatera (wstrząsająca interpretacja tej pieśni w wykonaniu Mirosława Czyżykiewicza). Jak mówi twórca spektaklu powstała z tego historia prawdziwego mężczyzny w miejscu, w którym trudno być prawdziwym mężczyzną. Na scenie, tak jak w życiu rosyjskiego barda, pojawią się też kobiety (żony, kochanki) wtórujące swojemu bohaterowi, aż do finału.

Bułat Okudżawa podczas pogrzebu Wysockiego powiedział o nim m.in.: “Miłośnicy tanich szlagierów nie są jego entuzjastami. Wysocki złości mętnych ortodoksów i szokuje tchórzliwych hipokrytów. Jest prawdziwym poetą, a wielkie uznanie, jakim się cieszy stanowi najlepsza broń w walce z nadętą ignorancją, kłamstwem i tak zwaną “kulturą masową”.

27 lipca, godz. 18.00 – spektakl muzyczny “KONIE NAROWISTE” – pieśni Włodzimierza WYSOCKIEGO, Bilety: 70

XXXVI edycja koncertów “Muzyka u Gałczyńskiego”

Poezja K. I. Gałczyńskiego w interpretacji Artura ŻMIJEWSKIEGO

Muzyka: Joanna RADZISZEWSKA-SOJKA – sopran, Gajusz KĘSKA – fortepian (arie z oper W.A. Mozarta, J. Straussa, operetki F. Lehara, pieśni F. Obrados, J. Rodrigo, W.A. Mozarta, J. Brahmsa i F. Chopina).

Oboje muzycy to dwa odrębne temperamenty muzyczne, które łączy jedna, wspólna wrażliwość. Artyści poznali się na krakowskiej Akademii Muzycznej, której są absolwentami i gdzie przez pięć lat wspólnie pracowali nad repertuarem pieśniarskim i operowym dzięki czemu tworzą teraz spójny i harmonijny duet.

Joanna Radziszewska – Sojka – oprócz Akademii Muzycznej w Krakowie ukończyła Hochschule für Künste Bremen. Jest laureatką III Międzynarodowego Konkursu Muzyki Dawnej “Canticum Gaudium” 2016 w Poznaniu. Koncertuje w Polsce i poza jej granicami z wieloma zespołami muzyki dawnej, w tym wielokrotnie z Capellą Cracoviensis.

Śpiewaczka występowała na scenach operowych – m.in. w Teatrze Wielkim w Poznaniu (rola Belindy w operze Dydona i Eneasz H. Purcella, w Operze Krakowskiej (Barbarina z opery Wesele Figara W.A. Mozarta), Marzi w operze Arminio J.A. Hasse, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu (partia Megaclesa w operze A. Vivaldiego “L’ Olimpiade”), rola Oenone w operze “Hypolyte et Aricie” Jean Philippe Rameau podczas festiwalu OPERA RARA. Wykonywała muzykę także do wielu produkcji filmowych, współpracując niejednokrotnie z samymi kompozytorami oraz wybitnymi dyrygentami.

Gajusz Kęska oprócz studiów w Krakowie (gdzie obecnie sam prowadzi klasę fortepianu z tytułem doktora habilitowanego) i ukończył studia podyplomowe w mistrzowskiej klasie prof. Willema Bronsa w Sweelinck Conservatorium w Amsterdamie.

Jest laureatem m. in.: Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego EPTA w Krakowie, Międzynarodowego Konkursu Młodych Pianistów w Gaillard we Francji, International Pacific Piano Competition” w Vancouver w Kanadzie, Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego “Ciutat de Mallorca” na Majorce.

Koncertuje z różnorodnym repertuarem jako solista i kameralista regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych na festiwalach i koncertach w Polsce i na świecie. Jego debiutancka płyta z kompletem Sonat fortepianowych Karola Szymanowskiego (DUX), otrzymała Nominację do Fryderyka 2013, Nominację do nagrody ICMA 2013 oraz Nagrodę hiszpańskiego magazynu “Scherzo”.

Bilety: 20 zł (normalny), 15 zł (dla rodzin z dziećmi do lat 18)