W nagrodę pojechali do Rosji i Białorusi

Rosję i Białoruś odwiedzili wolontariusze z Białej Piskiej, laureaci konkursów „Szkolne Koło Caritas Roku 2018” i „Wolontariusz – moje miejsce w Ojczyźnie”.

Młodzież zwiedziła Smoleńsk, była w miejscu katastrofy lotniczej rządowego samolotu, w której zginął prezydent RP Lech Kaczyński z małżonko i 96 osób załogi – wybitnych obywateli państwa polskiego. Oddała też hołd Polakom pomordowanym przez NKWD w Lesie Katyńskim.

Na Białorusi, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki w Białej Piskiej, zwiedzili Prospekt Niepodległości, stare miasto, piękne cerkwie i kościoły, siedzibę parlamentu, gmachy uniwersyteckie, a także Wyspę Łez z pomnikiem upamiętniającym żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie.

– W drodze z Mińska do Grodna udaliśmy się do Baranowicz, w obwodzie brzeskim, do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Następnym miejscem naszego zwiedzania było Zaosie koło Nowogródka, gdzie przyszedł na świat Adam Mickiewicz. Obecnie znajduje się tu muzeum poświęcone naszemu narodowemu wieszczowi. Zaprezentowaliśmy mini akademię poświęconą Adamowi Mickiewiczowi i byliśmy nad jeziorem Świteź, znanym z mickiewiczowskich ballad. Ostatnim punktem było Grodno. Zwiedzaliśmy tu najważniejsze zabytki tego miasta, między innymi zamek, kościoły i cerkwie oraz stare miasto – mówią uczestnicy wycieczki.