Konferencja dobrej wody

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piszu było gospodarzem konferencji poświęconej jakości wody oraz bezpieczeństwu komunalnych systemów wodociągowych.

Miejsce konferencji wybrane zostało nieprzypadkowo, przede wszystkim za sprawą piskiej Stacji Uzdatniania Wody, którą często wymienia się jako flagowy przykład prawidłowo funkcjonującego i zabezpieczonego zakładu w branży wodociągowej naszego regionu. Rosnące ceny energii elektrycznej, a także kurczące się zasoby wodne sprawiają, że zakłady wodociągowe coraz częściej poszukują rozwiązań nie tylko energooszczędnych, ale również pozwalających na ograniczenie ilości wody traconej na etapach produkcji i dystrybucji. Przykładem inwestycji odzwierciedlającej ten trend jest oddana do użytku w grudniu 2017 r. nowoczesna stacja uzdatniania wody w Piszu. Piska SUW przeszła kompleksową modernizację, wprowadzając najnowsze technologie zaopatrywania w wodę.

– Chętnie dzielimy się naszymi doświadczeniami i wiedzą z innymi przedsiębiorstwami z naszej branży. Temat wody, jej jakości i bezpieczeństwa systemów wodociągowych jest dziś bardzo ważny – powiedział Leszek Leniec, dyrektor PWiK w Piszu. – W tym zakresie współpracujemy z akademickimi ośrodkami naukowymi, przede wszystkim z Politechniką Białostocką. Dzięki tym kontaktom wprowadziliśmy wiele innowacyjnych rozwiązań, które pozytywnie wpływają na wyniki ekonomiczne naszej firmy, ekologie i przede wszystkim jakość wody.

Konferencja odbyła się pod roboczym tytułem „Technologiczne aspekty zarządzania jakością wody. Tematykę szeroko omawiali technologowie oraz producenci urządzeń uzdatniania wody. Wśród zaproszonych gości znaleźli się dyrektorzy przedsiębiorstw wodno – kanalizacyjnych z województw: warmińsko – mazurskiego, podlaskiego oraz mazowieckiego.