Pralnia Wieża – otwarcie w maju

Po wielu latach powraca do Pisza pralnia z prawdziwego zdarzenia. Pomysłodawcą i realizatorem przedsięwzięcia jest Zakład Aktywności Zawodowej „Wieża”.

Pisz może się pochwalić jedną z najnowocześniejszych i przyjaznych środowisku pralni w Polsce. Od kilku dni trwa jej rozruch technologiczny. Dzięki zastosowaniu dwóch ekologicznych linii piorących, będą z niej mogli korzystać klienci indywidualni oraz instytucjonalni. Pralnia oparta jest na innowacyjnym systemie czyszczenia wodnego Lagoon. W procesie tym nie stosuje się rozpuszczalników, a użyte detergenty są biodegradalne. System Lagoon wykorzystywany będzie głównie przy praniu ubrań dostarczanych do pralni przez klientów indywidualnych. W pralni bezpiecznie wyczyścimy każdy rodzaj garderoby oraz włókien, łącznie z najdelikatniejszym jedwabiem, kaszmirem i czystą wełną. Innowacyjny system znakomicie sprawdza się również przy praniu włókien specjalnych: Gore – tex, odzieży sportowej, puchowej z pierzem, a także skóry.

Do dyspozycji klientów instytucjonalnych będzie nowoczesna linia pralnicza z maglem i składarką, pakowarką oraz manekinem prasowalniczym do koszul i garniturów. Na wyposażeniu pralni znalazła się m.in. pierwsza tego typu w Polsce, ergonomiczna suszarka dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pralnia z powodzeniem będzie mogła obsługiwać klientów branży: turystycznej, gastronomiczno – hotelowej, medycznej oraz świadczyć usługi w zakresie czyszczenia odzieży roboczej. Dużym atutem nowej pralni będzie dostępność do niej lokalnego rynku i konkurencyjne ceny.

– Jesteśmy już po odbiorach technicznych, po których pralnia została dopuszczona do użytku – powiedziała Katarzyna Leszczyńska – Zarzecka, dyrektor PZAZ „Wieża”. – Obecnie trwa rozruch technologiczny. Zapoznajemy się z urządzeniami i szkolimy pracowników. Otwarcie pralni zaplanowaliśmy na 6 maja.

PZAZ „Wieża” jest ośrodkiem dającym zatrudnienie i opiekę osobom niepełnosprawnym. Od kilku lat z powodzeniem rozwija usługi w branży gastronomicznej i prowadzi „Bistro Wieża”. Podopieczni i pracownicy „Wieży” świadczą usługi w branży sprzątającej. Przy placówce działa także pracownia rzemiosła. Obecnie PZAZ „Wieża” daje zatrudnienie 31 osobom z orzeczeniem niepełnosprawności. 8 z tych osób znalazło zajęcie w nowo otwartej pralni. Podopieczni pracują w niepełnym wymiarze czasu, maja zapewnioną opiekę medyczną oraz rehabilitacyjną. Placówka zatrudnia również 11 osób obsługi.

Inwestycja i wyposażenie pralni kosztowała 2 miliony złotych. 85 procent tej kwoty PZAZ „Wieża” pozyskał w formie dofinasowania ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Do dyspozycji klientów jest nowoczesna linia pralnicza z maglem i składarką, pakowarką oraz manekinem prasowalniczym do koszul i garniturów
Fot. UM w Piszu