Alkohol i narkotyki – poświąteczna akcja policji

Kierował ciągnikiem mając blisko 2 promile. Złamał też sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych

Ponad 500 kierowców poddanych badaniu stanu trzeźwości w tym dwóch kierujących pod działaniem alkoholu to efekt akcji „Alkohol i narkotyki” przeprowadzonej przez policjantów piskiej drogówki. Pierwszy z nich to kierowca ciągnika, który miał blisko 2 promile i orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Drugi to kierujący volkswagenem.

We wtorek od wczesnych godzin rannych policjanci piskiej drogówki prowadzili działania „Alkohol i narkotyki”. Głównym celem tej akcji jest wyeliminowanie z ruchu drogowego kierowców jadących pod wpływem alkoholu oraz środków odurzających. Sprawdzono stan trzeźwości 528 kierowców. Zatrzymano dwóch kierujących jadących na tzw. „podwójnym gazie”. Pierwszym zatrzymanym był 43-letni kierowca ciągnika rolniczego. Sposób jazdy traktorzysty wskazywał na to, że może być pod działaniem alkoholu. Badanie wykazało blisko 2 promile alkoholu w organizmie. W trakcie sprawdzania danych osobowych 43-latka w policyjnych systemach informatycznych funkcjonariusze ustalili, że traktorzysta złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Tym samym kierujący ciągnikiem dopuścił się popełnienia dwóch przestępstw, czyli kierowania pojazdem w stanie nietrzeźwości oraz niestosowanie się do orzeczonych przez sąd środków karnych. Grozi mu za to kara nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Tego samego dnia przed południem w miejscowości Trzonki policjanci drogówki zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki VW Passat. Za kierownicą siedział 33-letni mieszkaniec gminy Pisz. Funkcjonariusze sprawdzili stan trzeźwości mężczyzny. Badanie wykazało blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie. Z uwagi na popełnione wykroczenie policjanci zatrzymali kierującemu prawo jazdy. Za kierowanie pojazdem w stanie po użyciu alkoholu grozi kara aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.