Uważaj na internetowych oszustów

Znajomy na portalu społecznościowym poprosił o pożyczkę? Uważaj, to może być oszustwo! W ten właśnie sposób oszukano mieszkankę Pisza. Kobieta, będąc przekonana, że pomaga koleżance, przekazała nieznajomemu 1000 złotych.

Przestępcy nie pozostają bierni wobec rozwoju technologii oraz nowych zjawisk w cyberprzestrzeni i wykorzystują je w swoich procederach. Na przykład wyłudzają pieniądze, wykorzystują do tego kody BLIK. Oszuści najpierw włamują się na konto ofiary na portalu społecznościowym i z tego konta wysyłają wiadomości do znajomych tej osoby z prośbą o pożyczenie pieniędzy i wysłanie kodu BLIK. Ofiarą tego oszustwa padła mieszkanka Pisza, która straciła 1000 złotych.

Przestępcy wymyślają coraz to nowe metody oszustwa. Jedna z nowych form wyłudzenia pieniędzy polega na uzyskaniu kodu BLIK ofiary. Przestępca po włamaniu się na konto wybranej osoby w portalu społecznościowym, wysyła za pomocą komunikatora do jej znajomych informację z prośbą o pożyczenie pieniędzy, tłumacząc się nagłą potrzebą. Następnie proszą swoją ofiarę o podanie kodu BLIK, dzięki któremu wypłacą pieniądze z bankomatu. Niczego nieświadoma ofiara jest przekonana, że pożyczyła pieniądze znajomemu. W ten właśnie sposób przestępstwa dokonano na szkodę mieszkanki Pisza. Kobieta, będąc przekonana, że pomaga koleżance, przekazała nieznajomemu 1000 złotych.

Apelujemy!

Zanim przekażemy komukolwiek kod BLIK, upewnijmy się, że za prośbą o pomoc finansową nie kryje się próba oszustwa! Prośby oszustów są różne – na leki, zagubiona została torebka, zagubiony portfel, brak pieniędzy na powrót do domu, brak pieniędzy na jedzenie, trudna sytuacja finansowa. Przestępcy tłumaczą, że teraz brakuje im środków, ale oddadzą je wieczorem, gdy tylko otrzymają przelew.

Jak się chronić?

Przede wszystkim – zachować czujność i rozsądnie korzystać z internetu:
pilnujmy swoich haseł dostępowych i pamiętajmy, aby wprowadzone hasła nie były możliwe do odszyfrowania przez osoby nieupoważnione. Dla bezpieczeństwa co kilka miesięcy zmieniajmy je
pamiętajmy o wylogowaniu się z aplikacji za każdym razem po zakończeniu jej użytkowania
nie otwierajmy maili od nieznanych nam nadawców, a co najważniejsze zawartych w nich załączników
oszuści często podszywają się pod witryny banków lub popularnych portali aukcyjnych i społecznościowych. Pamiętajmy, aby nie wpisywać w przypadku wystąpienia wątpliwości swojego loginu oraz hasła