Niech to będą trzeźwe święta za kierownicą

Na naszych drogach wciąż nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy będąc pod działaniem alkoholu wsiadają za kierownicę. Tylko w środę policjanci piskiej drogówki zatrzymali dwóch takich nietrzeźwych kierujących.

Pierwszego z nich patrol zatrzymał do kontroli drogowej po godz. 10.00 w miejscowości Maldanin. 46-letni kierowca pojazdu marki Audi miał blisko 0,5 promila alkoholu w organizmie, co stanowi wykroczenie zagrożone karą aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych. Kierowca ten stracił prawo jazdy.

Kilka minut później kierujący oplem uderzył w hydrant, a następnie w drzewo. Do zdarzenia doszło w Piszu. Jak się okazało 66-letni mieszkaniec tego miasta miał blisko 1 promil alkoholu w organizmie. Mężczyzna jechał bez prawa jazdy. Stracił bowiem uprawnienia kilka lat temu za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Warto wspomnieć jeszcze o 31-letnim kierowcy pojazdu marki Seat zatrzymanym do kontroli drogowej w miniony poniedziałek (15 kwietnia br.). Patrol piskiej drogówki zwrócił uwagę na ten samochód, ponieważ jechał on przez miejscowość Babrosty ze znaczną prędkością. Pomiar wykazał 103 km/h w trenie zabudowanym.

Policjanci zatrzymali auto do kontroli drogowej. Za kierownicą siedział 31-letni mieszkaniec Szczytna, od którego wyraźnie czuć było alkohol. Badanie jego stanu trzeźwości wykazało blisko 1 promil alkoholu w organizmie. 31-latek jechał bez prawa jazdy. Jak ustalili policjanci mężczyzna ten nigdy nie posiadał uprawnień do kierowania.

Przed nami święta i spotkania w gronie rodzinnym, często zakrapiane alkoholem. Policjanci już dziś apelują do kierowców, by pod żadnym pozorem nie wsiadali za kierownicę pod działaniem alkoholu. Każdy powinien reagować, gdy widzi pijaną osobę, która zamierza wsiąść za kierownicę. Należy pamiętać o tym, że nietrzeźwy uczestnik ruchu drogowego stwarza realne zagrożenie dla innych korzystających z drogi.

Kierowcy, którzy wsiadają za kierownicę będąc pod działaniem alkoholu muszą się liczyć z konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości kodeks karny przewiduje karę do 2 lat pozbawienia wolności oraz zakaz kierowania pojazdami nawet na okres 15 lat.

Policjanci apelują do kierowców: Pijesz – nie jedź! Przypominają także, że w recepcji Komendy Powiatowej Policji w Piszu przy ul. Armii Krajowej 1 znajduje się alkomat. Urządzenie jest czynne przez całą dobę, a korzystanie z niego jest bezpłatne. Stąd mając wątpliwości, czy można już bezpiecznie wsiąść za kierownicę, warto przyjść i to sprawdzić. Można w ten sposób zapobiec nieszczęściu na drodze.