Młodzi piłkarze z Pisza zawalczą o mistrza Polski na PGE Narodowym

Młodzi piłkarze ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu i piłkarki PMOS Diamond Pisz zagrają na Stadionie Narodowym o mistrzostwo Polski w finale XIX Turnieju „Z Podwórka na Stdion o Puchar Tymbarku”.

Aż trzy drużyny z Pisza zdobyły mistrzowskie tytuły w wojewódzkiej edycji XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. m W kategorii chłopców U-12, I miejsce w województwie zajęła drużyna SP nr 1 w Pisz, prowadzona przez Cezarego Misierewicza. Mistrzostwo przywiozły także żeńskie drużyny Powiatowego Międzyszkolnego Ośrodka Sportu: Skrzatów Pisz (U-8), oraz Diamond Pisz (U-10), których trenerem jest Jerzy Karwowski i Marek Pomiechowski. Zawodnicy i zawodniczki z dwóch starszych kategorii awansowali do Finału Ogólnopolskiego, który odbędzie się od 29 kwietnia do 2 maja w Warszawie. Mistrzowie regionów powalczą tam o występ w wielkim finale na PGE Narodowym.
Wśród finalistów z naszego województwa znalazły się też drużyny: Polonii Lidzbark Warmiński (U-8), ZSS-u Ełk (U-10) AS-u Stomil Olsztyn (U-12).

– Potrzebowali aż pięciu lat, by dojrzeć do tego niebywałego sukcesu, gdzie nikt inny przed nimi tego nie dokonał z naszej szkoły. Pamiętam jak na początku tej przygody mieli po 8 lat. Byli wszyscy bardzo młodzi, niedoświadczeni, większość zaczynała dopiero swoją przygodę z piłką nożną – wspomina Cezary Misierewicz. – Pierwsze turnieje były bardzo ciężką lekcją życia, okraszone wylanym potem i łzami. Cierpliwie czekali, zbierali doświadczenie, hartowali ducha walki, wykonali wręcz tytanową pracę, przełknęli gorycz i to nie jednej porażki, by na koniec swej przygody zdobyć pierwsze miejsce oraz wymarzony Złoty Puchar Tymbarku. Osiągnęli cel, wygrali i zagrają w nagrodę na Stadionie Narodowym wśród najlepszych drużyn naszego kraju – dodaje trener.

Gospodarzem Finałów Wojewódzkich w Warmińsko-Mazurskim była Iława. Tam w poniedziałek spotkały się drużyny chłopców i dziewcząt z 20 powiatów.
Święto futbolu. W pierwszy dzień turnieju rozegrano mecze w najmłodszej kategorii U-8 oraz zespoły U-10. Dzień później emocjonujące rozgrywki należały do drużyn do lat 12. Młodzi piłkarze i piłkarki walczyli o wyjazd do Warszawy. Mistrzostwo regionu i wycieczka do stolicy to upragnione nagrody dla uczestników Turnieju. Niezależnie od zajętego miejsca, młode piłkarki wyjeżdżały z Iławy w dobrych nastrojach. Serca kibiców skradły najmłodsze zwyciężczynie turnieju, czyli Skrzaty Pisz, a przede wszystkim ich liderka Emilia Żulińska, która mając niespełna 7 lat, została wybrana najlepszą piłkarką swojej kategorii wiekowej. W decydującym meczu Emilia wraz z koleżankami pokonały SP 19 Elbląg.

Nieco starsze koleżanki z Pisza także pokazały się ze świetnej strony i wygrały w kategorii U-10. Piłkarki Diamond Pisz zajęły 1. miejsce, pewnie pokonując w finale drużynę SP Tylice. Zaciętej rywalizacji z udziałem reprezentacji Pisza nie brakowało w najstarszej kategorii wiekowej, którą wygrali chłopcy z SP 1 Pisz, strzelając decydującego gola na 3:2 w ostatnich minutach meczu z SP 3 Elbląg. Młodzi piszanie w regionie znani są przede wszystkim z sukcesów lekkoatletycznych. Miłosz Kossakowski, tegoroczny król strzelców kategorii U-12, to również juniorski mistrz Polski w biegu na 300 metrów. Niespotykane przyspieszenie pozwala mu wyróżniać się nie tylko na bieżni, ale również na boiskach piłkarskich. Finały Wojewódzkie były wielkim świętem futbolu i okazją do przyjrzenia się najbardziej utalentowanym młodym piłkarzom i piłkarkom z regionu. W Iławie świetnie bawili się nie tylko zawodnicy, ale też ich trenerzy, rodzice i kibice, którzy dopingowali młodych sportowców.

 

Szansa na odkrycie talentu

W Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” uczestniczyło już ponad 50 późniejszych reprezentantów Polski różnych kategorii wiekowych, w tym m.in. Arkadiusz Milik, Piotr Zieliński czy Paulina Dudek. Co roku setki tysięcy dzieci walczy o spełnienie marzeń, zwycięstwa swoich drużyn i nagrody indywidualne. Najlepsi są wybierani przez trenerów i skautów z Polskiego Związku Piłki Nożnej i dostają zaproszenie na Letnią Akademię Młodych Orłów, na której spotykają się z najbardziej utalentowanymi rówieśnikami z całego kraju. W następnych latach do części z nich trafiają pierwsze powołania do najmłodszej reprezentacji Polski do lat 15.
Wielki Finał na PGE Narodowym

W Iławie chłopcy i dziewczynki z kategorii U-8 zdobyli tytuł mistrzów województwa warmińsko-mazurskiego. Ich starsi koledzy i koleżanki ze zwycięskich drużyn U-10 i U-12 wywalczyli ponadto awans na Finał Ogólnopolski, który odbędzie się w Warszawie od 29 kwietnia do 2 maja. Triumfatorów XIX edycji Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” poznamy po Wielkim Finale na PGE Narodowym. Decydujące mecze zostaną rozegrane 2 maja, na kilka godzin przed finałem Pucharu Polski w obecności takich widzów jak prezes PZPN Zbigniew Boniek czy selekcjoner Jerzy Brzęczek.
Organizatorem Turnieju jest Polski Związek Piłki Nożnej, głównym sponsorem od 13 lat firma Tymbark, a sponsorem brązowym od dwóch edycji – Electrolux. XIX edycja rozgrywek została objęta Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także wsparciem Komitetu Honorowego, na który składają się patronaty Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Ministerstwa Zdrowia. Partnerem Turnieju w województwie warmińsko-mazurskim była firma MAG Dystrybucja.

Drużyna Skrzaty/U-8
1. Alicja Klama
2. Maja Kowalewska
3. Laura Krakowska
4. Laura Kwiatkowska
5. Julia Machnacz
6. Maja Stachelek
7. Emilia Żulińksa

Drużyna Diamond/U-10
1.Julia Krysiak
2. Lena Nesterowicz
3. Patrycja Polakowska
4. Maja Pomiechowska
5. Alicja Rutkowska
6. Klaudia Marchlińska

Drużyna SP1/U12
1. Adrian Malinowski
2. Miłosz Kosakowski
3. Bogdański Damian
4. Dawid Paulin
5. Leon Chrostowski
6. Oliwier Korzep
7. Bartosz Szczubełek
8. Bartosz Szmigiel
9. Oliwier Adamiec
10. Kacper Pyczkowski

Fot. Rafał Samsel/WMZPN/SP 1 Pisz
Źródło: WMZPN