150 kilometrów szlaków wodnych do oznakowania

Trwa znakowanie szlaku żeglugowego na Wielkich Jeziorach Mazurskich, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – RZGW w Białymstoku informuje.

Na szlaku Wielkich Jezior jest do ustawienia około 450 sztuk boi oraz 85 znaków brzegowych. Szlak rozstawiany jest na długości prawie 150 km. Prace potrwają około dwóch tygodni.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Główny Szlak żeglugowy Pisz – Węgorzewo o długości 86,6 km. zaczyna się od wypływu rzeki Pisy z jez. Roś w m. Pisz i kończy się przy jazie „Zamek” na rzece Węgorapie w Węgorzewie km 86,8. Główny szlak ustawiany jest od wypływu rzeki Pisy z jeziora Roś do wypływu rzeki Węgorapy z jeziora Mamry. Patrząc w górę szlaku tj. w kierunku Węgorzewa prawa strona szlaku oznakowana jest bojami koloru czerwonego, lewa strona bojami koloru zielonego. Odstępy pomiędzy poszczególnymi bojami wynoszą około 500 metrów.
Od szlaku głównego ustawionych jest 5 szlaków bocznych, które znakowane są jednostronnie:

Szlak boczny na jez. Śniardwy do Okartowa
Szlak boczny na jez. Bełdany w kierunku śluzy Guzianka i jez. Nidzkiego
Szlak boczny w kierunku m. Ryn (jez. Ryńskie)
Szlak boczny z jez. Niegocin do jez. Kisajno poprzez kanał Niegociński i jez. Tajty
Szlak boczny z jez. Mamry do m. Ogonki na jez. Święcajty

Ustawienie szlaku żeglugowego poprzez zapewnienie odpowiednich głębokości tranzytowych – 2,2 m, gwarantuje uprawianie bezpiecznej żeglugi. Otwarcie szlaków przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku planowane jest w tym roku – 27 kwietnia – przed rozpoczęciem długiego weekendu majowego.