Energia zamknięta w pączku – wiosenna wyprawa po zdrowie i energię

Rozpoczęła się kalendarzowa i astronomiczna wiosna, przyroda zaczyna powoli budzić się do życia, rośliny z dozą dystansu wstają na nowo z zimowego snu.

Widoczną oznaką długo wyczekiwanej pory roku są rozwijające się na drzewach i krzewach pączki. Pączki to niezwykle cenny surowiec zdrowotny, a leczenie z ich wykorzystaniem nazywane jest Gemmoterapią. Jest to dział ziołolecznictwa wykorzystujący pączki liściowe, kwiatowe, pędowe, korzeni, kłączy oraz pączki bulw roślin. Dlaczego terapia pączkami jest tak wyjątkowa?
Ponieważ właśnie w tych częściach roślin gromadzi się najwięcej substancji aktywnych takich jak: witaminy (tj. P, C, B), minerały, enzymy, saponiny, flawonoidy, aminokwasy, kwas salicylowy, olejki eteryczne, garbniki, śluzy, wielocukry, fitohormony czy fitosterole. Warto wspomnieć, że pączki zbudowane są z tkanki twórczej zwanej merystematyczną, którą można porównać do komórek macierzystych w ciele człowieka.


Jakich roślin pączki możemy poszukiwać?

Zalążki liści i kwiatów, możemy zbierać z takich gatunków drzew jak: brzoza, buk, czeremcha, jałowiec, jesion, leszczyna, olcha, topola, wiąz, kasztanowiec, dodatkowo z krzewów: jeżyny, maliny, czarnej porzeczki, dzikiej róży, a także z roślin zielnych, takich jak np. pokrzywa.

Kiedy wybrać się na pączki?

Pączki najlepiej zbierać w ostatnich tygodniach marca, do momentu, kiedy roślina nie wytworzy samodzielnego organu, w postaci liści czy kwiatów. Pączki można zbierać w różnych fazach rozwoju. Zarówno te szczelnie zamknięte, lekko rozwarte jak i całkowicie otwarte. Ważne jest aby zawierały liście łuskowate.

Jak wykorzystać zebrane pączki?

Możliwości wykorzystania tego cennego surowca jest wiele, przygotowuje się z nich napary, odwary, okłady, maści, syropy, intrakty, maceraty czy też popularne herbaty, zarówno w formie świeżej jak i suszonej. Pączki różnych gatunków roślin mają wielorakie właściwości oraz zastosowanie.

Podczas spacerów polecamy zebrać pączki liściowe bądź kwiatowe leszczyny pospolitej, której przetwory wykorzystuje się do leczenia wielu chorób i schorzeń w tym np. zapalenia układu oddechowego, zaburzeń przemiany materii czy przewlekłych chorób skórnych.
Napar z leszczyny na zdrową skórę: 2-3 łyżki rozdrobnionych pączków zalać dwiema szklankami wrzącej wody, odstawić na 20 minut, przecedzić. Pić 2 razy dziennie po 200 ml.
Młode pączki roślin to prawdziwa bomba witaminowa, dlatego zachęcamy do korzystania z wiosennych dobrodziejstw z umiarem i rozwagą, pamiętając, aby nie ogołocić drzew i nie zahamować naturalnego rozwoju roślin. Przed zastosowaniem zachęcamy do zapoznania się bliżej z ich właściwościami oraz dawkowaniem.

źródło: www.rozanski.ch/gemmoterapia/preview/pages/
Nadleśnictwo Pisz