Dzień wagarowicza na policji

W pierwszy dzień wiosny piska komenda otworzyła swoje drzwi dla najmłodszych. Policjantów odwiedzili między innymi pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu.

Pierwszy dzień wiosny dla wielu uczniów jest „Dniem wagarowicza”. Tego właśnie dnia piska komenda otworzyła swoje drzwi dla uczniów. Była to doskonała okazja, aby zobaczyć, jak pracują policjanci, jakim sprzętem dysponują oraz zadać im pytania dotyczące ich codziennej służby.

Z takiej okazji skorzystały między innymi pierwszaki ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Piszu. Uczniowie klasy Ia odwiedzili policjantów w komendzie. Dzieci dowiedziały się, jak na co dzień wygląda praca policjantów, czym różni się funkcjonariusz służby prewencji od kryminalnego oraz kim jest dzielnicowy.

Pierwszaki z dużym zainteresowaniem oglądały oraz przymierzały policyjne mundury. Bardzo spodobały się im różnorodne czapki. Jak zwykle wiele entuzjazmu wywołały wśród najmłodszych prawdziwe policyjne kajdanki nazywane przez dzieci „kandajkami”. Policjantka robiła też dzieciom odciski palców na specjalnie przygotowanych certyfikatach, które to pierwszaki mogły zabrać na pamiątkę.

W trakcie spotkania policjantka opowiadała dzieciom na czym polega praca poszczególnych funkcjonariuszy. Wspomniała, że w służbie bardzo pomocne są też zwierzęta. Dzieci bardzo szybko odgadły, że mowa jest o psach oraz o koniach. Pojawił się nawet pomysł jednej z dziewczynek, że w policji powinny pracować także koty. Są to bowiem bardzo mądre zwierzęta, które potrafią drapać na przykład w drzwi. Zdaniem dziewczynki w ten sposób koty wskazywałyby policjantom, gdzie ukrywa się przestępca. Być może jest to pomysł godny uwagi.

Na koniec spotkania policjantka zadała dzieciom pytanie – kto chciałby zostać policjantem ? W odpowiedzi na sali pojawił się las rąk. Jeden z chłopców przez całą prelekcję deklarował, że on będzie w przyszłości antyterrorystą.