Nasi jadą po medale na Olimpiadę do Abu Dhabi

Kamil Banach, podopieczny Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Łupkach będzie reprezentował Polskę na Światowych Letnich Igrzyskach Olimpiad Specjalnych – Abu Dhabi 2019.

Kamil został powołany do kadry w składzie podstawowym w dyscyplinie – koszykówka chłopców i pojedzie na igrzyska do Emiratów Arabskich. O wyjazd na olimpiadę otarł się inny wychowanek SOSW Mateusz Kubiak, który został powołany jako zawodnik rezerwowy w tej samej dyscyplinie. Niestety regulamin igrzysk nie przewiduje jego udziału.  Olimpiada odbywała się będzie 14 – 21 marca. Chłopcy trenują w klubie Olimpiad Specjalnych w SOSW w Łupkach pod okiem trenera Beaty Biedrzyckiej.

– Jesteśmy bardzo dumni ze sportowych sukcesów naszych zawodników – powiedziała Ewa Ryzińska, dyrektor SOSW w Łupkachi. – Sport jest ważnym elementem naszej codziennej pracy z podopiecznymi, którym daje wiele radości, satysfakcji i zapału do pokonywania wielu przeciwności życiowych. Sukcesy te byłyby nie do osiągnięcia, gdyby nie nasi trenerzy – dodaje dyrektor ośrodka.

Światowe Letnie Igrzyska Olimpiad Specjalnych to największe tego typu wydarzenie sportowe, w którym rywalizują ze sobą osoby niepełnosprawne z całego globu. W igrzyskach Abu Dhabi ma wziąć udział 7 tys. zawodników różnych dyscyplin i 2600 trenerów. Olimpiadę będzie śledzić półmilionowa publiczność, wśród której zasiądzie blisko 6 tys. członków rodzin osób startujących i 4 tys. gości. Wydarzenie relacjonować na cały świat przekaże 2 tys. dziennikarzy i fotoreporterów. Obsługą zawodów zajmie się 20 tys. wolontariuszy miejscowych i zagranicznych. Nasze województwo na igrzyskach będzie reprezentowało 6 zawodników i 1 trener.

Kamil wraz z trenerem wylatują do Abu Dhabi już 8 marca, dzień wcześniej otrzyma oficjalne powołanie do składu reprezentacji Polski. 4 marca nasi zawodnicy oraz rezerwowi z uczestniczyli w spotkaniu z Arturem Chojeckim, wojewodą warmińsko – mazurskim. Podczas spotkania odebrali gratulacje przed wyjazdem na igrzyska.