Usłyszeli zarzuty za sprzedaż papierosów nieletnim

Policja w Piszu otrzymywała wiele skarg od mieszkańców mieszkańców, że w jednym z miejscowych sklepów właściciel sprzedaje osobom niepełnoletnim papierosy na sztuki oraz e-papierosy łamiąc prawo.

Piscy dzielnicowi podczas obchodu zauważyli w parku dwie nastolatki palące papierosy. Obie miały po 17 lat. Policjanci ustalili, że dziewczyny same kupiły sobie dwie paczki papierosów w miejscowym sklepie. Dokupiły jeszcze cztery sztuki w jednym z piskich punktów handlowych.

Obaj sprzedawcy pociągnięci zostaną do odpowiedzialności. Funkcjonariusze przypominają, że sprzedaż wyrobów tytoniowych osobom do lat 18 jest naruszeniem prawa, podobnie jak sprzedaż tradycyjnych papierosów na sztuki. Za popełnione wykroczenia grozi kara grzywny.

Dzielnicowi z Pisza otrzymują wiele skarg ze strony mieszkańców, że w jednym z miejscowych sklepów właściciel sprzedaje osobom niepełnoletnim papierosy na sztuki oraz e-papierosy łamiąc prawo. Stąd w trakcie obchodu funkcjonariusze od pewnego już czasu zwrócali szczególną uwagę na okolice tego punktu handlowego. W minionym tygodniu, sprawdzając rejon tego sklepu, zauważyli w pobliskim parku dwie nastolatki palące papierosy. Po wylegitymowaniu ich okazało się, że mają po 17 lat i pochodzą z gminy Kolno i Biała Piska. W rozmowie z dziewczynami funkcjonariusze ustalili, że dwie paczki papierosów kupiły sobie same w jednym z piskich sklepów. Dokupiły jeszcze 4 sztuki papierosów w pobliskim punkcie handlowym, bo obawiały się, że nie wystarczy im do wieczora.

Dzielnicowi zabezpieczyli ujawnione wyroby tytoniowe. O całej sprawie powiadomili rodziców 17-latek informując ich, że palenie papierosów przez osoby nieletnie jest niezgodne z prawem, stąd sprawa trafi do sądu rodzinnego i nieletnich. Następnie funkcjonariusze dotarli do pierwszego sprzedawcy, który sprzedał niepełnoletnim dziewczynom dwie paczki papierosów. Mężczyzna ukarany został przez policjantów mandatem karnym. Drugi sprzedawca za popełnione wykroczenie będzie odpowiadał przed sądem. Jest to bowiem już kolejna sytuacja, kiedy to 52-letni właściciel tego sklepu sprzedaje małoletnim papierosy na sztuki. Rok temu policjanci skierowali wniosek do sądu o ukaranie tego mężczyzny za sprzedaż e-papierosów chłopcom w wieku 10 i 11 lat.

Policjanci przypominają, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, zabrania się sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych osobom do 18 lat. Prawo zakazuje także sprzedaży papierosów w opakowaniach zawierających mniej niż dwadzieścia sztuk lub luzem bez opakowania. Oznacza to, że przepisy zabraniają sprzedaży tradycyjnych papierosów na sztuki.

Za popełnione wykroczenie sprzedawca odpowie teraz przed sądem. Grozi mu kara grzywny do 2000 złotych.