Nie żyje Mieczysław Rak – Zasłużony dla Miasta Pisz

W czwartek w wieku 88 lat zmarł Mieczysław Rak, znamienity nauczyciel, wychowawca wielu pokoleń młodzieży, pasjonat fizyki i astronomii, człowiek o wszechstronnych zainteresowaniach. Uhonorowany tytułem Zasłużony dla Miasta Pisz.

Profesor Mieczysław Rak związany był z Piszem przede wszystkim przez szkołę. Wśród uczniów, wychowanków i absolwentów pozostawił niezatarte wspomnienie wymagającego nauczyciela, ale i troskliwego opiekuna oraz wytrawnego przewodnika po meandrach fizyki i astronomii, który potrafi rozwijać pasje i zainteresowania. Jego umiejętności dydaktyczne doceniono także w tym, że był, wspólnie z profesorami z Politechniki Warszawskiej, konsultantem programu edukacyjnego pt. Telewizyjna Politechnika, który to program otrzymał nagrodę UNESCO

Jego życie to fizyka i szkoła
Mieczysław Zygmunt Rak związany jest z Piszem od 1957 r. W historii miasta zapisał się jako wspaniały pedagog i nauczyciel. W 2015 roku otrzymał tytuł Zasłużony dla Miasta Pisz. Jego ścieżka zawodowa rozpoczęła się w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Piszu, gdzie pracował jako nauczyciel fizyki. W 1960 r. został powołany do pracy w Liceum Ogólnokształcącym w charakterze nauczyciela astronomii. W latach 1962-1966 był nauczycielem fizyki w Liceum Medycznym Pielęgniarstwa w Piszu oraz w Wojskowym Liceum Wieczorowym dla Pracujących w Orzyszu. W roku 1963 został powołany na zastępcę dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Piszu. W roku 1965 zostaje powołany na stanowisko dyrektora w Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących w Piszu. W latach 1967-1969 pełnił obowiązki dyrektora Liceum Ogólnokształcącego w Piszu, gdzie od 1970 r. pracował również jako nauczyciel fizyki. W lipcu 1972 r. jako nauczyciel dyplomowany Liceum Ogólnokształcącego w Piszu otrzymał tytuł Profesora Oświaty Szkoły Średniej. W 1973 r. został powołany na członka Powiatowej Komisji ds. Dokształcania Nauczycieli w powiecie piskim. W latach 1974-1985 był powoływany przez Kuratora Oświaty w Olsztynie jako przedstawiciel kuratorium na egzaminy wstępne na Politechnikę Warszawską. 19 kwietnia 1991 r. po 40 latach pracy w zawodzie nauczycielskim przeszedł na emeryturę.