Żywa ulica w Białej Piskiej

We wrześniu bieżącego roku gmina Biała Piska będzie uczestniczyła w projekcie „Żywa ulica”. Jednym z jego punktów będą otwarte warsztaty z udziałem mieszkańców.

Jednodniowe warsztaty będą polegać na fizycznym przetestowaniu i zbadaniu różnych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni publicznej ulic w Białej Piskiej. O ich planowanym przebiegu opowiadali na spotkaniu z mieszkańcami; Paweł Jaworski – urbanista, socjolog, filozof, twórca projektu „Żywa ulica”, Iga Kalbarczyk – socjolożka z Pracowni Urbanistyki Społecznej i Olga Sikorska – urbanistka z Pracowni Urbanistyki Społecznej, a zarazem studentka socjologii. Celem warsztatów będzie pokazanie mieszkańcom Białej Piskiej, że zmiana jakości ich otoczenia jest możliwa, a do uzyskania trwałych efektów potrzebne jest ich zaangażowanie. W projekcie będzie chodziło o to, by wzięła w nim udział lokalna społeczność, czyli sami mieszkańcy. TO Właśnie oni wypromują i rozwiną metodę prototypowania urbanistycznego, a z uwagi na fakt, że z góry ciężko wskazać najlepszą z rozważanych koncepcji, najpierw ją przetestują na jednej z ulic Białej Piskiej. Realizatorem projektu „Żywa ulica” będzie Pracownia Urbanistyki Społecznej. Model pracy tych osób można nazwać urbanistyką społeczną, ponieważ uważają, z czym Urząd Miejski w Białej Piskiej się zgadza, że rozwój miasta musi odbywać się przy współudziale mieszkańców i z uwzględnieniem ich potrzeb.

By projekt się odbył, musi być stworzona lokalna grupa. Nie ma ograniczonej liczby osób. Im więcej, tym lepiej. 12 kwietnia zebrana grupa będzie uczestniczyła w warsztacie organizacyjnym, podczas którego pomysłodawcy inicjatywy pomogą jej wybrać narzędzia i ustalić harmonogram prac, który w praktyce będzie realizowany we wrześniu.

– Wśród osób tworzących Pracownię Urbanistyki Społecznej jest Olga Sikorska, która pochodzi z Białej Piskiej. Kiedy potwierdziliśmy udział w projekcie pani Olga napisała, że jej małe, osobiste marzenie się spełnia i że w końcu będzie mogła zrobić coś dla swojego miasta. Z kolei dla nas to wielki zaszczyt, że projekt, który był realizowany m.in. w dużych miastach, tym razem odbędzie się w naszym miasteczku – podczas spotkania mówiła Beata Sokołowska, burmistrz Białej Piskiej.

Zgłoszenia do uczestnictwa w projekcie przyjmowane są w Urzędzie Miejskim w Białej Piskiej, pod nr telefonu 87 4241 374, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.00-15.00.

UM w Białej Piskiej udostępnił profile FB dotyczące projektu.
www.facebook.com/zywaulica/
www.facebook.com/pracowniaurbanistykispolecznej