Amerykański sekretarz stanu w Bemowie Piskim

Amerykański sekretarz stanu Mike Pompeo odwiedził Batalionowo Grupę Bojową NATO w Bemowie Piskim. Towarzyszył mu szef MSZ Jacek Czaputowicz.

Sekretarz stanu Mike Pompeo, który od wtorku przebywa w Polsce, odwiedził żołnierzy NATO stacjonujących w Bemowie jeszcze przed rozpoczęciem konferencji bliskowschodniej w Warszawie, poświęconej sytuacji na Bliskim Wschodzie. Bierze w niej udział 60 państw, a jej organizatorem są Polska i Stany Zjednoczone.

– Dzisiaj musimy się martwić o zwiększanie możliwości obronnych NATO, z kolei znowu na możliwą agresję rosyjską. Wojna na ziemi europejskiej, to, co się dzieje na Ukrainie, otworzyło nam oczy na to, że Rosjanie mogą próbować otworzyć drugi front właśnie tutaj. Sojusz NATO ma niezbędną rolę w celu obrony wolnych narodów Europy – oświadczył Pompeo podczas wizyty w Bemowie Piskim, gdzie spotkał się z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO, której celem jest wzmocnienie wschodniej flanki Sojuszu.

Szef MSZ, Jacek Czaputowicz, który odwiedził jednostkę wraz z sekretarzem stanu, podkreślał z kolei, że żaden z żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO nie jest w niej przypadkiem.

– Amerykanie, Brytyjczycy, Rumuni, Chorwaci i Polacy, żołnierze z NATO – jesteście tutaj, ponieważ wszystkie państwa członkowskie Sojuszu wspólnie zgodziły się, że wschodnia granica NATO wymaga waszej obecności, waszej czujności, waszej odwagi oraz waszego profesjonalizmu – powiedział szef MSZ.- W imieniu całego narodu polskiego chciałbym wyrazić moją głęboką wdzięczność za waszą służbę, za wasze poświęcenie. Jesteście znaczącym symbolem sojuszniczej solidarności i gotowości. Dzięki waszej służbie czujemy się o wiele bezpieczniejsi, dlatego, że reprezentujecie potęgę całego Sojuszu – dodał Czaputowicz.

Podczas środowej wizyty na terenie OSPWL Orzysz politycy obejrzeli pokaz bojowy strzelania z udziałem polskich i amerykańskich czołgów. Delegacja spotkała się też z żołnierzami na terenie jednostki wojskowej w Bemowie Piskim.
Żródło: PAP, TP

Autor zdjęć:  st. kpr. Bartosz Grądkowski, st. szer. Adrian Jórski/15 Giżyckia Brygada Zmechanizowana

Lądowali w Szymanach

W środę, 13 lutego Boeing 757-200 Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych wylądował w Porcie Lotniczym Olsztyn-Mazury w Szymanach. Na pokładzie samolotu obecni byli m.in sekretarz stanu USA Mike Pompeo oraz szef MSZ Jacek Czaputowicz. Delegacja została oficjalnie powitana na płycie lotniska, przez Marcina Kuchcińskiego, wicemarszałka województwa oraz Tomasza Kądziołkę, prezesa zarządu Portu Lotniczego Olsztyn-Mazury. Wizyta związana była z zapowiedzianym przez MON spotkaniem Mike Pompeo z żołnierzami Batalionowej Grupy Bojowej NATO w Bemowie Piskim k. Orzysza. Tam delegacja w eskorcie pojazdów służb mundurowych udała się zaraz po przylocie. Samolot z delegacją na pokładzie odleciał do Warszawy jeszcze tego samego dnia.
Autor zdjęć: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego